Конопът отдавана е признат за суперхрана. Ползите от него са многобройни, а като бонус към това той има и приятен вкус, стига да се приготви правилно. Може да се консумира и ползва под формата на ядки или като масло (олио).
Конопеното масло значително намалява нивата на лошия холестерол в организма. Семето се препоръчва на хора, които имат сърдечно-съдови заболявания, тъй като е установено, че честата му употреба предотвратява сърдечни удари.
Маслото от коноп може да се ползва като изцеляващ мехлем за кожата, служещ за лечение на симптомите на сухота, псориазис, екзема и невродермити. Особено през зимата употребата му е много необходима, защото студеното време предизвиква студова алергия на кожата. В миналото и сега се ползва и за облекчаване на нежната бебешка кожа от протриване и обриви.
Отдавна са известни и ползите на конопеното масло за защита от слънцето. В продукта има високо съдържание на веществото SPF 6, което успешно пази кожата от UVB лъченията, като предотвратява изгарянето, изсушаването на кожата, както и появата на бръчки. Употребата му не намалява абсорбирането на витамин D от кожата, за разлика от познатите и използвани кремове. В маслото се съдържат и киселини, витамин Е и хлорофил, които имат силен антиоскидантен ефект.
Конопеното масло има доказан противовъзпалителен ефект, както и антистареещо действие. С него успешно се лекуват лезии и има влагобалансиращо въздействие върху кожата. Консумацията на конопено семе подобрява структурата на кожата и еластичността ѝ. Включването на конопено олио в хранителния режим води до осезаемо по-мека кожа и силни нокти и коса само след няколко седмици (при 1-2 супени лъжици на ден).
Изследвания са показали, че чаена лъжичка конопено семе значително намалява симптомите на предменструалния синдром. Препоръчва се това количество да се приема всяка сутрин в продължение на 12 седмици.
Конопът съдържа и по-голямо количество усвоими от организма протеини от месото, млякото, яйцата и сиренето. По този начин той увеличава енергичността и подобрява метаболизма. Основните протеини в конопа са лесни за храносмилане. Те се състоят от 80 процента едистин – най-смилаемият от всички видове протеини.
Коментари