Хората, които са решили да станат вегетарианци, трябва да решат за себе си дали ще са строги вегетарианци. Тези вегетарианци, които не спазват строго само растителния начин на хранене, са лактовегетарианците, които освен растения допускат в храната си употребата на мляко и млечни продукти.
Съществуват и оволактовегетарианци - те ядат и мляко, и яйца. Те си позволяват само през уикендите или по празници риба и морски дарове, а някои - и птиче месо.
Веганите са строгите вегетарианци, които в храната си не допускат никакви животински продукти с мотивите, че е невъзможно добиването им без експлоатация на животни.
Менюто на веганите е доста оскъдно. В него присъства единствено растителна храна, при това - често без термична обработка или готвена на температура не по-висока от 18 °C.
Балансираното хранене е немислимо без белтъчини с животински произход. По принцип високопротеиновите продукти са взаимозаменяеми, затова липсата на месо може да бъде заменена в менюто с извара, мляко и яйца, сурови и накиснати ядки.
Точно така постъпват лакто- и оволактовегетарианците. Трябва да се има предвид обаче, че липсата на добре усвояемото желязо в месото не може да бъде заменена с млечни и растителни продукти.
Нестрогите вегетарианци, които допускат в менюто си морски дарове и риба, получават от тях селен, който поддържа тонуса на кръвоносните съдове.
Рибата е богата на полинаситени мастни киселини омега-3 и омега-6, които регулират холестерола в кръвта, укрепват имунитета и предпазват от сериозни заболявания.
Макар всички да знаем за полезните качества на плодовете и зеленчуците, те не са в състояние да запълнят всички нужди на организма, затова диетолозите не са привърженици на този тип хранене.
Особено важи това за децата, за бременните и кърмачките, а също така и за възрастните хора, които имат нужда от ценните аминокиселини, които се намират само в месото.
Вижте още плюсове и минуси на вегетарианството.
Коментари