Стомашните киселини са проблем за много хора. Неприятното чувство се появява вследствие на надигането на ензими и киселини от стомаха към хранопровода. По принцип мястото на тези киселини е в стомаха, а когато те тръгват да излизат създават чувството за дискомфорт.
В тези случаи начинът на хранене и диетата са основните защитни механизми срещу стомашните киселини. Предпазете се, като задържите тези киселини на мястото им – в стомаха.
Първата стъпка, която трябва да предприемете е намаляването на количеството поглъщана храна. Големите порции пълнят стомаха за няколко часа, а това повишава риска от образуването на киселини. Нека храненията бъдат по-често и в по-малки количества. Сдъвквайте храната много добре, не преяждайте. Ако пушите намалете или напълно спрете цигарите.
Когато се нахраните, най-добре е да останете в изправено положение. Не бива да лягате, да се навеждате или да вдигате тежки предмети.
Не носете стегнати колани и панталони, които биха притискали стомаха ви.
Има храни, които увеличават производството на киселина в стомаха, а от друга страна забавят изпразването му от погълната храна. Бъдете внимателни с консумацията на ястия с много подправки, домати, мазни и люти храни, чесън и лук, алкохол, чай, кафе и газирани напитки. Избягвайте сладкишите и препържените храни.
Дъвчете дъвка, защото тя спомага отделянето на слюнка, действа успокояващо върху хранопровода и връща киселината обратно в стомаха.
Вижте някои билки и продукти, които облекчават неприятните усещания породени от киселините.
Червен кантарион – в половин литър гореща вода добавете 1 с.л. пресни листа от билката. Оставете да престои така минута, след това прецедете. Пийте по две чаши дневно от запарката.
Бял равнец – 1 ч.л. от билката се запарва с 1 чаша вода, оставя се да престои и се прецежда. На ден трябва да се изпиват по 2 или 3 чаши от запарката.
В половин литър гореща вода сложете 1 с.л. пресни листа от билката киселица. След като престои половин минута прецедете сместа. Пийте по две чаши дневно.
Коментари