Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»За и против пържените ястия

За и против пържените ястия

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k
За и против пържените ястия

Това, че пърженото е вредно, е известно дори на децата. Но въпреки това хората не могат да спрат да консумират мекици, палачинки, бухтички, пържено месо и зеленчуци, защото са прекалено вкусни.

Пърженото е абсолютно забранено за хора, които имат стомашни проблеми, тъй като дразни лигавицата на стомаха, а хората в напреднала възраст трябва много рядко да консумират пържено.

Напълно здравите хора трябва да се отнасят внимателно към консумацията на пържени продукти. Важно е те да се пържат в прясна мазнина, а не в многократно използвана, и е добре да се пържат на температура, при която мазнината не кипи.

По време на пърженето се образуват някои наистина опасни вещества, но част от тях могат да бъдат избегнати. Едно от тези вещества е акролеинът, той се намира в изпаренията от тигана с мазнина.

Той се отразява зле на лигавицата на очите и на дихателните пътища. Влиянието му може да бъде избегнато с помощта на мощен абсорбатор, а когато пържите, избягвайте да нагрявате мазнината до степен, че да излиза пушек от тигана.

За и против пържените ястия

Друго вредно вещество – акриламид – се съдържа в кафявата коричка на продуктите с нишесте – картофи, бухтички, които са се пържили дълго. Това може да бъде избегнато, ако пържите продуктите бързо.

Свободните радикали и полимерите на мастните киселини също са вредни, те се образуват в остатъците от мазнина върху пържения продукт. За да се предпазите от образуването им, не използвайте втори път използвана мазнина.

Хетероцикличните амини са вредни вещества, които се образуват в коричката на пържената риба и пърженото месо. За да се предпазите от тях, не оставяйте мазнината да потъмнее от прекомерно нагряване.

Не консумирайте препържени продукти с черна коричка, те съдържат полициклични вредни вещества с високо съдържание на въглерод, които увреждат организма. За да ги избегнете, не препържвайте продуктите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.5
50
42
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен