През зимата сушените чушки са любимо ястие на малки и големи, а за Бъдни вечер трапезата е направо немислима без традиционните сушени чушки, пълнени с боб. Нанизите сушени чушки могат да служат за украса на кухнята.
За да изсушите чушки, са необходими здрави чушки, които не са от най-месестите. Най-добре се сушат червените чушки. Оставете ги за три дни в проветриво помещение, като ги подредите на разстояние една от друга.
След това изберете най-здравите чушки, без петна и гнили места. Чушките се нанизват, като с игла се пробожда дръжката им или всяка дръжка се връзва.
Между чушките на наниза трябва да се остави достатъчно разстояние, за да не се докосват и да има достатъчен достъп на въздух. Те се закачат на закрито проветриво място и така изсъхват. Сушат се много добре и на слънце, но вечер трябва да се прибират, за да не се овлажнят.
В резултат на това чушките стават хрупкави и чупливи. За да се сготвят, трябва да се изплакнат със студена вода, след това се накисват в топла вода, за да набъбнат, и се отстраняват семките.
Чушките се пълнят или се натрошават на парчета и се добавят в ястия. От сушени чушки се прави вкусна зимна салата – съвсем леко се запичат, без да почерняват, натрошават се и се добавя лук или праз, олио, оцет и подправки на вкус.
По същия начин се сушат и люти чушки. Чушките могат да се изсушат и нарязани на парчета. Те се почистват от семките и дръжките, разрязват се на две или на четири части, или пък на ленти.
Слагат се във вряща вода и се варят десет минути на бавен огън. След това се подсушават на решетка или сушилка за съдове. Чушките се сушат на фурна с отворена вратичка на температура 60 градуса.
Можете да ги изсушите и на слънце, като ги разпределите върху хартия и покриете с марля. Нарязаните сушени чушки се съхраняват в найлонови пакети или в затворени буркани.
Ако имате сушени чушки под ръка, препоръчваме да опитате нашите рецепти за:
Коментари