Народите от Източна Азия отбелязват идването на пролетта със специален празник. В миналото земевладелците са отбелязвали този повод, като са поднасяли дарове във вид на жертвоприношения на боговете и са се молили за по–добра година.
В Китай на този ден отрупват трапезите си със зеленчуци, много от които репички, пролетни палачинки и рула. Като тези рула представляват тънка палачинка, в която са завити зеленчуци и свинско месо. Традицията в Китай на този ден повелява, че да се храниш повече, означава да имаш повече енергия и по–добро здраве.
Според китайския доктор Сън Симиао през пролетта трябва да се консумират повече сладки храни, отколкото кисели, защото това допринася за по–здрава храносмилателна система. Според нови изследвания именно пролетта е времето, когато гастритът и стомашните неразположения се проявяват в организма.
Предпочитаните храни през пролетта в Китай са фурмите и сладкия картоф, който повишава човешката имунна система и ни предпазва от стомашни болести. Приготвянето на ястия с китайските фурми, сладки картофи, просо и ориз е лесно, бързо и много полезно за здравето.
Други леко сладки храни, подходящи за консумация през пролетта, са ориз, сорго, различните видове фасул, спанак, зеле, моркови, картофи, сладки картофи, тиквички, гъби и ядки.
Китайските мъдрости и традиции се обявяват срещу консумирането на храни, доставящи разхлаждащ ефект - като краставиците например - през този сезон.
Джинджифилът, лукът, праз–лукът са със затоплящ ефект и според китайците те са подходящи за консумация през тази част от годината.

В южните части на Китай пролетта е много ветровита и суха. Храните, които са подходящи за успокояване на изсушеното гърло и поддържане на хидратацията на тялото са мед, круши, банани, захарна тръстика и бели репички.
Заедно с киселите храни като сливите например, които се препоръчва да бъдат избягвани през пролетта, се нареждат и мазните пържени храни, които биха повлияли зле на организма, особено при хора с хронични заболявания на черния дроб.
Ето няколко пролетни рецепта за здраве, с които ще цъфтите като разлистена фиданка.
Сок от репички и мед
Обелете 500 грама бели репички, направете сок от тях и добавете 20 грама мед към него.
Луковици от лилия, задушени със захар
Измийте 50 грама луковици от лилия и ги смесете с 50 грама мед, след което задушете сместа на пара за един час.
Сладко от круши

Измийте добре 500 грама круши, нарежете ги и отделете само месото от плода. Сварете крушите и добавете 250 грама мед, след което доварете сместа напълно и консумирайте след охлаждане.
Захарна тръстика с ориз
Извлечете сока от 500 грама захарна тръстика. Смесете 60 грама ориз със 60 милилитра от сока, след което оставете сместа да заври на котлона.
Луковици от лилия и семена от лотус с ориз
Необходимите продукти са 30 грама луковици от лилия, същото количество семена от лотус, твърда захар и 100 грама ориз. Сварете луковиците, семената и ориза заедно, след което добавете захарта.
Вижте още как да прочистите и заредите тялото през пролетта, както и разгледайте тези пролетни ястия за събуждане на вкуса и настроението.
Коментари