Сьомговата пъстърва не е "просто американки вид", а хибрид, плод на дългогодишни творчески усилия на екип югославски учени-генетици. Става дума за адаптирана форма на американската пъстърва, размножаваща се в горното течение на Бели Дрин.
Те са успели да постигнат чрез сложни кръстоски хибрид на сьомга с американска и балканска пъстърви. След многогодошна селекция са създали вид, способен да се размножава самостоятелно в реки и водоеми на бивша Югославия.
След събитията в бивша Югославия и войната за Косово проектът получил развитие единствено около Доспат, където от пет години насам нашите внасяли зарибителен материал за "сьомгова пъстърва".
Рибата външно носи отличителните белези на американка, но бързо нараства на тегло и достига характерните за определени видове сьомга размери, като притежава репродуктивните способности на балканската пъстърва.
Месото и е естествено розово, като на сьомга, а не е оцветено от фуража. Имало е и хибрид с окраската на балканска, но при нея репродуктивната система закърняла, растели но големина, но не давали потомство. Него сърбите отглеждали за "филе от сьомгова пъстърва", но не било същото, както от репродуциращия се вид.
Сьомговата пъстърва се размножава през април-май. От години насам екип от учени на БАН и специалисти от ИАРА провеждат наблюдения върху сьомговата пъстърва в Доспат. Те са установили с достоверност, че тя не само се опитва да се размножава по естествен път, като навлиза в реките, стичащи се в яз. Доспат, но и го прави успешно.
Всъщност, някои наши рибари излагат тезата, че пъстървата, която хващат в язовири като Доспат и нейният червен цвят, са от ядене на гамарус (като скаридка, има го в реките). Много хора са склонни дори да твърдят, че сьомговата пъстърва дори не съществува.
Други пък стигат до заключения, че всички сьомгови риби са пъстървови, например: пелед, речна, дъгова, сивен, чудски сиг, липан, дунавска, черноморска и мн. др. са пъстървови риби, но не са сьомгови.
Каква е истината тепърва ще се разбира, тъй като учени, обикновени хора, заклети рибари и любители просто не могат да се разберат помежду си. Каквато и да е тя обаче, съществуването на вида сьомгова пъстърва е вече факт.
Коментари
По принцип филето на повечето видове пъстървата е розово ..... този смешен термин "сьомгова пъстърва" го е родил мозъкът на българския търговски гений :D