Нежната пъстърва, която живее в чисти планински потоци, реки и езера, е любима на много ценители на изисканите ястия. Печена на жар, сварена или пържена, във фолио или във вид на шишчета, пъстървата винаги е разкошно ястие.
Тя е много полезна, защото е богата на Омега 3 мастни киселини и мастноразтворимите витамини А и D, съдържа голямо количество витамини от групата В.
Пъстървата расте бързо и може да достигне до гигантски размери и тегло до тридесет и пет килограма. Речната пъстърва тежи не повече от осемстотин грама.
При приготвянето на пъстърва трябва да се спазва едно основно правило – колкото е по-опростен начинът на приготвяне на тази риба, толкова по-вкусна е тя.
Средно големите пъстърви се готвят, без да се разделят на части. След като измиете пъстървата, я посолете, натрийте я с черен пипер и я намажете със зехтин.
Сложете рибата върху квадрат от алуминиево фолио, завийте на руло и оставете да се пече в предварително нагрята фурна за около половин час. Десет минути преди рибата да е напълно готова, развийте фолиото, за да получи красива коричка.
За да приготвите панирана пъстърва, нарежете рибата на парчета и ги почистете от кожата. Главата, опашката и кожата могат да ви послужат за приготвянето на рибена супа.
За панировката направете течно тесто от три супени лъжици брашно, една яйце и половин чаена чаша прясно мляко, добавете и една супена лъжица сол.
Подсушете парченцата риба, посолете, поръсете ги с черен пипер и потопете в панировката. След това запържете в силно нагрята мазнина от двете страни до златисто.
Коментари