Дъгова пъстърва

Дъгова пъстърва

Няма място в природата, по-ритмично и спокойно от потока, който не спира своето движение. Именно това е мястото, което красивата дъгова пъстърва е направила свой дом.

Дъговата пъстърва е известна и със своята привлекателна и цветна шарена кожа и забележителната си способност да плува бързо нагоре по течението. Тази изключителна водна обитателка е много популярна дивечова риба в Северна Америка. Тя радва риболовците и любителите на пъстървова риба във всички точки по света с изключение на Антарктида.

Местообитание и разпространение на дъговата пъстърва

Родината на дъговата пъстърва са реките, потоците и други сладки води на запад от Скалистите планини в Северна Америка. Поради популярността на вида за риболов, дъговата пъстърва е въведена в потоците и езерата в цяла Северна Америка, представена е и на други континенти.

Днес видът може да бъде намерен в сладководни, солени води или смес от двата вида в соленоводни местообитания. Има популации, които живеят само в сладка вода, докато си хвърлят хайвера и като млади екземпляри, докато други прекарват целия си жизнен цикъл в сладка вода.

Екосистемите, в които живеят дъгови пъстърви, включват потоци, реки, езера, крайбрежни морета, устия.

Описание и класификация на дъговата пъстърва

Дъговата пъстърва получава популярното си название от красивите цветове, които блестят по нейната кожа. Оцветяването на дъговата пъстърва варира значително в зависимост от пола, местообитанието и зрелостта. Цветовете на гърба на пъстървата могат да варират от кафяво, до маслинено и до тъмно синьо. Всички дъгови пъстърви имат розова лента по дължината на тялото си и сребърна долна страна, която при някои стига до перлено бяло. На гърба, перките и опашката рибата има малки черни петна.

Пъстървата е член на семейство Сьомга и следователно може да придобие сравнително големи размери. Най-голямата дъгова пъстърва е уловена в Канада през 2009 година. Рибата е тежала 48 кг.

Средната зряла пъстърва е с дължина до 20 сантиметра и тежи между 2 и 8 килограма. Дъговата пъстърва, която мигрира към по-големи водни басейни, като големите езера или океаните, може да нарасне до много по-големи размери. Тя носи названието стоманена глава.

Описание на месото на дъговата пъстърва

Дъгова пъстърва характеристики

Дъговата пъстърва е нежна, люспеста риба от рода на лъчеперките, част от семейството на сьомгите. Месото им може да бъде бяло, розово или оранжево на цвят. Дъговата пъстърва се отличава с мек вкус на месото си, което е много подходящо за хора, които не обичат морски дарове с прекалено рибен вкус. Тази популярна риба е пълна с протеини, здравословни мазнини, витамини като витамин D и минерали.

Рибата се счита за един от най-добрите източници на две форми на омега-3 мастни киселини: ейкозапентаенова киселина и докозахексаенова киселина, които имат важно значение за сърдечното здраве.

Хранителна стойност на месото на дъговата пъстърва

Тази полезна и вкусна риба има следните отличителни характеристики за 1 порция:

- Калории: 103;

- Натрий: 41 мг;

- Въглехидрати: 0 г;

- Фибри: 0 г;

- Захари: 0 г;

- Протеини: 17.4 г

Въглехидрати в дъговата пъстърва

Дъговата пъстърва не съдържа въглехидрати. Поради това не може да се счита за добър източник на диетични въглехидрати.

Както дивата, така и отглежданата във ферма дъгова пъстърва съдържа мазнини, но дивият сорт има на половина от мазнината, която натрупва отглежданата във ферма. Общото съдържание на мазнини за дива дъгова пъстърва е 2.94 грама, от тях 0.614 г наситени мазнини, 0.96 грама мононенаситени мазнини и 1.05 г полиненаситени мазнини.

Отглежданата във ферма дъгова пъстърва съдържа 5.25 грама мазнини като от тях 1.18 г са наситени мазнини, 1.68 грама мононенаситени мазнини и 1.28 грама полиненаситени мазнини.

Протеини в дъговата пъстърва

Дъговата пъстърва е богат източник на протеини и двата сорта съдържат около 17 грама протеин на порция.

Витамини и минерали

Дъговата пъстърва е с високо съдържание на калций, калий, магнезий и ниацин. В порция дъгова пъстърва има 57 милиграма калций, 409 милиграма калий, 26.4 милиграма магнезий и 4.58 милиграма ниацин. Съдържа и витамини А, В12 и витамин D.

Ползи от месото на дъговата пъстърва

Дъгова пъстърва готвене
Снимка: Sevdalina Irikova

Протеинът е основен градивен елемент за костите, мускулите, кожата, кръвта и хрущялите. Количеството протеини в 1 порция спрямо нуждите на тялото е в идеално съотношение.

Включването на риба като дъговата пъстърва поне два пъти седмично в менюто може да помогне за задоволяване на нуждите на тялото от протеини. Освен това изборът на постно месо като това на дъговата пъстърва, като източник на протеин е много добър вариант за диети за отслабване.

Здравословни мазнини за сърцето

Дъговата пъстърва съдържа много здравословни за сърцето омега-3 мастни киселини, които са в полза както на здравите хора, така и на тези, които имат сърдечно-съдови заболявания. Месото подпомага понижаването на триглицеридите, а омега-3 мастните киселини намаляват кръвното налягане, предпазят от запушване на артериите с плака предотвратяват аритмиите.

Ползи по време на бременност

В допълнение към здравето на сърцето, омега-3 мастните киселини също са от съществено значение за здравето на мозъка. По време на бременност омега-3 мастните киселини подпомагат здравословното развитие на мозъка на плода.

Възрастните се нуждаят 1.1 г до 1.6 грама омега-3 всеки ден. Бременните жени трябва да се стремят към 1.4 г на ден. А жените, които кърмят, трябва да получават 1.3 г на ден. Месото на дъговата пъстърва е идеално за целта.

Дъговата пъстърва е отличен източник на витамин D

Витамин D принадлежи на мастноразтворимите витамини и е нужен за растежа на костите. Той помага за насърчаване на абсорбцията на калция, намалява възпалението в тялото и благоприятства нервно-мускулната и имунната функция. Тъй като витамин D присъства естествено само в няколко хранителни продукта, включително рибите като дъговата пъстърва, тя се явява отлична възможност за здравословна доза витамин D от храната.

Дъговата пъстърва е богата на калий

Калият е един от най-важните минерали. Тялото балансира солта си, като гледа съотношението на калий и натрий.

Възрастните и бременните жени трябва да консумират 4700 милиграма калий всеки ден. Дъговата пъстърва съдържа 381 мг калий и 47.6 милиграма натрий. Това е съотношение 8 към 1 между калий и натрий!

Богатата на калий диета не само помага за управление на високо кръвно налягане, но и осигурява превенция срещу инсулт, бъбречни заболявания, тревожност и стрес. Калият също така подобрява мускулната сила, метаболизма и нервната функция.

Дъговата пъстърва е богата на фосфор

Фосфорът и калцият често работят заедно, за да помогнат за поддържане на костите и зъбите, поради което 85% от фосфора в тялото може да се намери в костите и зъбите. Диетата, богата на фосфор, стимулира храносмилането с рибофлавин и ниацин и помага за правилното освобождаване на отпадъчните продукти, като същевременно поддържа бъбреците здрави. Фосфорът е необходим и за растежа, поддържането и възстановяването на всички тъкани.

Дъговата пъстърва е отличен източник на В комплекс

Тиаминът, ниацинът, витамин В6, витамин В12 и пантотеновата киселина са категоризирани в В комплекс. Водоразтворимите витамини играят основна роля в клетъчния метаболизъм. Тиаминът подпомага разграждането на захарите и аминокиселините.

Ниацинът помага за разграждане на въглехидратите, мазнините и протеините до енергия. Играе роля при отстраняването на вредните химикали от черния дроб и произвежда различни надбъбречни жлези, свързани със секс и стрес.

Витамин В6 помага на тялото да изработи няколко химикала, които помагат на една мозъчна клетка да комуникира с друга, тоест за невротрансмитерите, влияещи на настроението и вътрешния часовник на тялото.

Витамин В12 помага на организма да контролира нивата на хомоцистеин в кръвта. Твърде голяма част от аминокиселината хомоцистеин в кръвта е свързана със сърдечни заболявания. Хората трябва да ядат дъгова пъстърва заради съдържанието на витамин В12, което не можете да намерите в растителна диета.

Пантотеновата киселина играе роля в разграждането на мазнините и въглехидратите за енергия, която е от решаващо значение за производството на червени кръвни клетки и свързаните с пола и стреса хормони.

Дъговата пъстърва е добър източник на селен.

Селенът е важен микроелемент за нормална мозъчна функция, здрава имунна система и плодовитост както за мъжете, така и за жените. В комбинация с витамин Е, селенът може да действа като антиоксидант и може да намали риска от рак и да предотврати слънчево изгаряне. Дъговата пъстърва е добър източник на селен.

Дъговата пъстърва е с ниско съдържание на замърсители.

Рибата, която съдържа високи много живак, има странични ефекти като увреждане на бъбреците, психични разстройства, увреждане на мозъка и умора, особено при деца. Дъговата пъстъра е изключително чиста по отношение на живак.

Приготвяне на дъгова пъстърва

Дъгова пъстърва

Има различни начини за приготвяне на дъгова пъстърва, включително печена във фурна риба или пъстърва на скара, пържена на тиган, сотирана, варена и пушена.

Дъговата пъстърва, както и другите видове морски дарове, трябва да се готви до не високи температури.

Тази риба има богат аромат, който може да бъде подобрен с някои подправки. Подходящи са лимонът, черният пипер, зехтинът, чесънът, копърът, мащерката и много други.

Съхранението на рибата е в хладилник, увита във фолио.

Вижте още:

- Сьомгова пъстърва;

- Как да сготвим пъстърва.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес