Сватбата е немислима без разкошната булченска рокля, халките на младоженците и, разбира се, традиционната сватбена питка или погача.
Сватбените погачи са традиция още от древни времена. Те са се украсявали с различни фигури от тесто, които са символизирали щастие и изобилие.
Сами можете да направите сватбена погача, но ще трябва доста да се постараете с украсата, защото външният вид на този тържествен хляб е от голямо значение.
Сватбената питка се прави с мая. Подберете мая от високо качество, за да сте сигурни в успеха на крайния продукт.
Необходими продукти: 8 чаши брашно, 20 грама суха мая, 100 грама олио, половин чаша прясно мляко, 10 яйца, 6 супени лъжици захар, 2 чаени лъжички сол
Начин на приготвяне: Маята се разтваря в прясното мляко, в което е разтворена 1 чаена лъжичка от захарта. Останалата част от захарта се разбива с жълтъците, като един от жълтъците се оставя за намазване на погачата.
Разтворената мая се долива в жълтъците и се разбърква. В голяма тенджера се изсипва брашното и се прави кладенче. В него се излива жълтъчената смес, добавя се олиото, разбитите на сняг белтъци и се посолява.
Всичко се разбърква много добре и се замесва тесто. Върху поръсена с брашно маса се меси тестото с ръце, докато не започне да се отделя от ръцете, а не да се лепи.
Получават се малко над два килограма тесто. Ако сте заменили сухата мая с едно кубче мая, покрийте тестото с найлон, за да не засъхне.
Тестото се оставя за около час - час и половина на топло място, докато втаса. Тогава се натиска няколко пъти с ръка и се оставя да втаса още веднъж.
След това се оформя сватбената погача. От тестото се отрязва около половин килограм. Другата част се оформя като топка и се слага в тава, постлана с хартия за печене.
Ако печете питката в намазнена и набрашнена тава без хартия за печене, ще получите погача, чиято долна част е като запържена. Ако използвате хартия за печене, погачата няма да се препече, а ще е перфектна.
Топката от тесто в тавата се намазва с вода с помощта на четчица. От отрязаното тесто се правят фигури – цветя, решетки, листа, плитки, и се слагат върху погачата. за всеки случай е добре да го премесите с още малко брашно, за да стане по-твърдо.
Тъй като повърхността на погачата е намазана с вода, украсите ще се залепят за нея. При изсъхване на повърхността тя трябва периодично да се овлажнява.
Украсите също трябва да се овлажняват с четчица, за да не се образува кора по време на втасването. Готовата погача трябва да втаса, като увеличи обема си три пъти.
Погачата се намазва с жълтък, смесен с една супена лъжица вода. Пече се в нагрята до 200 градуса фурна на най-долното ниво. Когато горната част на погачата се зачерви, лекичко се отваря вратичката на фурната и погачата се покрива с фолио. Температурата се намалява до 180 градуса и се пече до готовност.
По време на печенето погачата не трябва да се пипа и мести, не трябва да се отваря излишно вратичката на фурната, за да не спадне погачата.
След като погачата е готова, фурната се изключва, вратичката се отваря леко и погачата се оставя да изстине във фурната. След като е изстинала, се премества на голяма чиния, върху която е сложен памучен плат, за да не се овлажни долната част на погачата.
Погачата се маже с масло или подсладена вода. Покрива се с хартиени салфетки и се завива с кърпа. Оставя се да почине една нощ.
Ако сватбената погача трябва да се приготви по всички правила, трябва да я направи омъжена жена и е най-добре ако тя е щастлива в брака си.
Коментари