Млечните продукти на пазара са буквално за всекиго по нещо. Можем да намерим твърдо сирене, което дори се реже с усилие или пък такова, което е толкова меко, че дори при докосване, се разтрошава. Положението е същото и при млякото, и кашкавала. Киселите млека имат най-различни проценти на масленост, написани върху капачетата.
Малко странно изглеждат надписи като 0.1 %, но пък отваряйки го, забелязваме, че информацията съвсем не е далеч от истината. Друг надпис ни обещава, че си купуваме 4 % масленост. Представете си разочарованието в очите, когато го отворим и забележим, че тези 4 % много напомнят на онова от 0.1 %.
Интересен остава въпросът как можем да измерим маслеността на млякото и кога как се изменя? От какво зависи колко маслено ще е млякото?
Всеки ден се извършват проверки за маслеността на млякото във фермите. В зависимост от това какво мляко ще се произвежда се извършва определена обработка. Ниско масленото мляко има всички необходими за млякото вещества, различава се от високо масленото мляко само по това, че в първото липсва млечната мазнина.
Нискомасленото мляко е подходящо за хора, които са на някакъв хранителен режим. Високомасленото е по-подходящо за хора, които спортуват активно или за децата.
Маслеността на млякото зависи от това с какво се е хранило животното, колко е възрастно, какво е времето, здравословно състояние на животното, разстояние между доенето им и др. От всички изброени, най-силно влияние оказва какъв е сезонът. През лятото млякото е с по-малка масленост, а през зимата със съответно по-висока.
До тук добре, но по какъв начин измерва маслеността на млякото?
За да се направи това, е необходим специален уред, който се нарича бутирометър. Представлява приспособление, което има подобна на епруветка форма. Думата произлиза от гръцки – βούτυρ, което означава масло и μέτρο – измервам. Върху този стъклен цилиндър има деления, като всяко от тях отговаря на 0.1 % от маслеността на млякото. Маслеността на киселото и прясното мляко се измерва по различен начин.
Коментари