„Наздраве! ” е една от любимите думи на българина. Почти във всеки дом вечерният аперитив е задължителен. Чаша ракия, вино или бира съпътстват и щастливите и не толкова щастливите дни. Изборът е голям, но един от най-употребяваните и обичаните алкохоли е бирата.
През летния период бирата утолява жаждата, разхлажда тялото. Освен това ви дава възможност да чуете морските вълни и да помиришете аромата на прясно изпържена риба, дори и да сте някъде далеч от морето.
Тя просто умее да създава това усещане – чак да ти се прииска да опънеш хавлията на плажа. Подходяща компания е не само на морето – нима може да се изгледа подобаващо футболен мач без биричка в ръка?
На всички е ясно, че бирата е подходящ алкохол не само за горещите летни дни, а и през зимата. Консумацията на бира значително се намаля през студените дни, разбира се, но в никакъв случай не спира.
Сменя се само видът й, ако през лятото повечето хора купуват светла бира, в студените дни по-предпочитана се оказва тъмната. Има известни разлики между двете, включително и на вкус.
И все пак българският потребител предпочита да си купува тъмна бира през зимата - защо е така и постъпва ли правилно? По-подходяща ли е тъмната бира за студените дни?
Като мастити консуматори на бира, можем да заявим - абсолютно да! Всъщност тъмният цвят повече се допълва със зимната трапеза. На масата има тежки ястия, мазнички меса – като че ли тъмната бира наистина по-добре би допълнила обстановката.
Другата причина, че тъмната бира е по-купувана е заради препоръчителната температура на охлаждане. Светлата бира има по-ниска температура на охлаждане, а тъмната по-висока ( 10 – 12 градуса). С други думи – тъмната бира трябва да бъде по-малко студена (в сравнение със светлата), за да могат истински пълноценно да се усетят нейните качества.
Тъмната бира е подходяща за студените зимни вечери и защото притежава по необясним начин свойството да сгрява душата - с наситения си, топъл цвят и прекрасен аромат на карамелови нотки, които създават някак уютно усещане. Освен това на пазара вече има щедър избор на тъмна бира с различни вкусове, като боровинки, грозде и др.
Да не забравяме обаче, че тъмната бира е с по-висок алкохолен градус (6%) и ако настроението ви се вдига осезаемо от 3 светли бири, то този ефект може да бъде постигнат от консумацията на 1-2 запотени бутилки тъмно пиво.
Не е ясно дали повечето потребители са запознати с тази разлика или действително си я купуват, защото повече пасва на трапезата им. Със сигурност обаче бирата присъства на нашите трапези целогодишно и предполага едно подобаващо „Наздраве! ”, след вдигането на чашите.
Коментари