Бирата е леко горчиво удоволствие, което се предпочита от голяма част от хората като питие заради лекия си вкус и ниският процент на алкохол, който съдържа. Независимо дали повече се предпочита светлият или тъмният й вид, бирата е един от честите спътници на трапезата ни.
България е страна с традиции във винарството, но и бирата има доста дълга история у нас и позициите й на пазара и в сърцата на хората са повече от стабилни - не само през горещите летни дни, а и през зимата.
Има ли нещо по-различно в тъмната бира, освен очевидното – различният й цвят?
Както тъмната, така и светлата бири са много полезни за организма на човек. Те съдържат в себе си феноли, флавоноиди, витамини, минерали, антиоксиданти и др. Изследване над двата вида бира показва, че антиоксидантите са два пъти повече в тъмната бира, отколкото в светлата.
За незапознатите ще добавим, че естествените антиоксиданти значително намаляват риска от инфаркт. Причината в бирата да има от тези естествени вещества, се крие в употребата на малца и на хмел. Както знаете, това са едни от основните продукти за производство на бира.
Има ли някаква разлика в производството на тъмната бира от това на светлата и ако има - каква е тя?
Има съществена разлика и тя се крие още от суровината, от която бирата се произвежда. Един от основните продукти, от който се произвежда бирата, както вече споменахме, е малцът. Логично за светлата бира е необходим светъл малц за производство, а за тъмната – тъмен малц.
За производството на по-подходящата за зимния период от годината, тъмна бира се използват съчетания на тъмен и светъл малц. Именно тези уникални съчетания правят вкусът на тъмната бира толкова различен и приятен.
И понеже доста хора се вълнуват от въпроса дали бирата е причинител на всеизвестното „бирено коремче”, нека да отговорим и на този въпрос.
Ако се приеме, че това е истина, любителите на бира трябва да внимават най-вече с тъмната. Качването на килограми идва не от нещо друго, а от количеството, което е в по-големи количества в тъмната на цвят бира.
Коментари