Gotvach.bg»Статии»Билки»Вирджински хамамелис

Вирджински хамамелис

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Вирджински хамамелис

Вирджинският хамамелис /Witch hazel/ представлява растение от семейство Хамамелидови. Хамамелисът представлява храст, който достига височина до 6 метра. Цветовете му са дребни и се появяват по безлистните клони между декември и януари. Листата се появяват след цветовете. Растението се среща и с наименованието вирджински орех. Родината му е Северна Америка. Предпочита слънчевите места и съвсем леката сянка.

История на вирджински хамамелис

Името на растението е получено от старата англосаксонска дума “wych”, която означава гъвкав. Клоните на този храст са толкова гъвкави, че индианците са ги ползвали за направата на лъкове. Също така те открили още много приложения на растението. Чай, направен от кората и листата на вирджински хамамелис, те втривали в натъртвания, порязвания, ухапвания от насекоми, болки в мускулите и ставите.

Приемали го и вътрешно за лечение на различни заболявания, сред които настинки, кръвоизливи и менструални болки. Ирокезите и Чероките използвали чай от листа или кора за лечение на треска, болки в гърлото и кашлица.

Вирджинският хамамелис бил използван като кръвоспиращо и антисептично средство в САЩ през 19 век до момента, в който се появява полемика относно вида употреба – натурален или екстракт. Според някои специалисти дестилационния процес премахва лечебните свойства на растението.

Състав на вирджински хамамелис

Хамамелис

Растението съдържа между 8-10% танини, горчиви агенти, летливо масло, флавоноиди. Кората му е богата на стероли, галова киселина, танини и смоли.

Избор и съхранение на вирджински хамамелис

Вирджинският хамамелис може да се открие под формата на различни лечебни продукти на пазара, най-вече в аптеките. За съжаление тези продукти съдържат много малко от билката.

Те са базирани на дестилиран екстракт, който се получава чрез накисване на суровината във вода за определен период от време. След това се дестилира и се прибавя етанол. Съхранявайте препаратите както е упоменато в упътването на опаковката.

Ползи от вирджински хамамелис

Основните действия на вирджински хамамелис са: добро противововъзпалително средство, адстрингент, леко седативно действие, спира кървенето и действа като аналгетик.

Натуралната билка вирджински хамамелис има способността да намалява хемороидите и да облекчава болките и сърбежа.

Освен това хамамелисът успокоява леки кожни ожулвания и изгаряния, като в същото време спира инфекцията и намалява кървенето и сълзенето при някои кожни заболявания. Вътрешно приложена, билката успокоява болки в гърлото и чревно възпаление.

Билката се употребява и за лечение на рани на перинеума след раждане. Хамамелисът се използва за направата на някои капки за очи поради много доброто си успокоително и противовъзпалително действие.

Кожни изгаряния и хамамелис

Високите количества дъбилни вещества и флавоноиди карат протеините в кожата да се стягат, което създава добро защитно покритие, а то увеличава устойчивостта към възпаление и подпомага зарастването на наранените участъци от кожата и увредените кръвоносни съдове, намиращи се под кожата.

Когато вирджинският хамамелис се прилага върху лицеви вени, хемороиди, кръвонасядания, разширени вени, нормалната структура на кожата и капилярите укрепват и с течение на времето се връщат към предишното си състояние.

В Пуерто Рико местните хора използват смес с вирджински хамамелис като терапия срещу астма. Освен хамамелис тази смес съдържа чесън, лук, мед, алое вера и други вещества. Билката се използва при слънчеви изгаряния или за успокоение на кожата след бръснене.

Формите на лечебни средства от вирджински хамамелис включват:

- настойки от листата /при кожни раздразнения, ужилвания и ухапвания, натъртвания и порязвания/;

- лосион от настойка /за кисти и спукани вени/;

- разредена тинктура от кората /разширени вени/;

- мехлеми от кората /хемороиди/;

- гаргари от настойка /при възпаление на гърлото или за промивка на очите/.

Вреди от вирджински хамамелис

Билката не бива да се приема вътрешно за дълъг период от време, защото има опасност да попречи на усвояването на желязо от организма. Продължителният прием може да причини анемия. Продуктите в търговската мрежа трябва да се използват според указанията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

4.5
54
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати