Gotvach.bg»Статии»Билки»Черен Оман

Черен Оман

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Черен оман

Черният оман /Symphytum officinale/ представлява многогодишно тревисто растение, което е разпространено в Азия и Европа. В нашата страна е известен още като страстник, див тютюн, мазен корен и зарасличе. Последното му наименование никак не е случайно – от незапомнени времена се знае, че черният оман успокоява и подпомага възстановяването при фрактури, навяхвания, изкълчване, разтягане на сухожилия.

Римските лекари са го прилагали на ранените военни, които се завръщали от бойното поле. Първото подробно описание на черен оман е открито в дневниците на Авицена. Легендарният лечител посочва билката като универсално средство за зарастване на костите и меките тъкани, за облекчаване на болките при подагра, ревматизъм, артрит.

Черния оман достига височина от 50 до 100 см. Коренището е късо и черно, с дълги и разклонени корени. Стъблото е изправено и в горната си част е разклонено и ръбесто. Листата са последователни с дължина 10-15 см. Цветовете са събрани в спирално завити съцветия. Венчето е тръбесто звънчевидно, при разцъфтяване става виолетово до пурпурно-червено, по-късно преминава в светлосиньо. Плодът при узряване се разпада на четири черни, гладки и лъскави орехчета.

Състав на черен оман

Целебната сила на растението се крие в неговия корен. Той е черен на цвят, откъдето идва и наименованието на билката. Най-ценната съставка на черния оман е веществото алантонин. Корените на черния оман съдържат 0.8-1% от алантонина.

билка Черен оман

В състава на черен оман влизат още симфитин, лазиокарпи и ехинатин. Съдържат се също скорбяла, слузни вещества, дъбилни вещества, смоли, аспарагин, тритерпени, фенолни киселини и следи от етерично масло.

Избор и съхранение на черен оман

Черният оман се среща в аптеките, като цената му е около 2 лв. Продава се в пакетчета по 100 г. Съхранявайте билката в сухи и проветриви помещения, далеч от пряка слънчева светлина. Черният оман расте по влажни места из крайречни храсти и като бурен в планини и предпланините на цяла България.

Коренът се събира през месеците март, август или ноември. Извадените корени се почистват старателно, измиват се, по-дебелите трябва да се нарежат. Сушат се на сянка, като процесът на сушене трябва да бъде бърз, в противен случай коренът потъмнява отвътре. Правилно изсушеният корен трябва да е черен отвън, но отвътре е бял. Готовите корени се съхраняват в сухи и проветриви помещения.

Ползи от черен оман

Корените на черен оман имат много добро противовъзпалително действие. Билката стимулира растежа на фиброобластите и подпомага възстановяването на тъканите при остеомиелит, костни възпаления, навяхване, контузии, изкълчване.

Тинктура черен оман

Черният оман се прилага при невралгия, получена от нараняване, ампутация, трудно зарастващи рани, язва на стомаха и дванадесетопръстника, гнойни процеси. Когато се използва за зарастване на външни рани, те трябва да бъдат добре почистени, след което се прави промивката с черен оман.

Традиционната медицина препоръчва оманът да се използва за лечение в три форми – гаргара, чай, компреси. Чай от корен на черен оман се използва при ларингит, кашлица, слабо кръвообращение, бронхит, продължителна менструация, колит и някои други проблеми със стомашно-чревния тракт.

Жабуренето с черен оман помага при възпаление на гърлото и кървене на венците. Компресите с билката се използват при:

- травми;

- болести на костите;

- подагрени израстъци;

- ревматични мускулни удебелявания.

Екстрактът от черен оман е основен компонент на някои медикаменти за локално приложение. Тинктурата от черен оман се използва в неразреден вид за лечение на акне. Мехлемите, направени от листата на билката се прилагат при ожулвания и контузии.

Вреди от черен оман

Нови данни сочат, че пиролизидииовите алкалоиди, които са намерени в черния оман, имат канцерогенно действие. Препаратите от корена на билката са опасни за вътрешно използване, освен ако не е гарантирано изчистването на пиролизидните алкалоиди. Въпреки че чай от корена на черен оман традиционно е използван от дълги години, опасността от тези алкалоиди е сериозна. Черният оман не бива да се прилага върху замърсени рани, защото бързото оздравяване може да запечата гной или мръсотия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

4.1
54
43
31
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Лили
Лили
04.03.2016 17:56
Здравейте бих искала да попитам след приготвянето на чай от черен оман колко време най-много може да престой
4
1