Gotvach.bg»Статии»Диета при здравословни проблеми»Пет диети, които се борят с болести

Пет диети, които се борят с болести

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Диета

За диетите се мисли като за начин за отслабване. Но преследването на изтънчено тяло не е основната цел на всички диети. Някои от тях представляват прости промени, насочени към подобряване на цялостното здраве.

Тук ще намерите пет диети, които могат да ви помогнат да бъдете по-здрави.

Диета с нисък гликемичен индекс

Основната идея на диетата с нисък гликемичен индекс е, че въглехидратите, които могат да доведат до бързото повишаване на нивата на кръвната захар, трябва да се избягват. Тя се фокусира върху потреблението на "правилните" въглехидрати, които да запазват баланса на захарта в кръвта.

Идеята е, човек да се чувства възможно най-сит, консумирайки предимно храни с нисък гликемичен индекс. Това са пълнозърнестите продукти, плодовете, зеленчуците, бобовите растения, приемани заедно с крехки меса и здравословни мазнини. Съответно следва да се избягват храни с висок ГИ.

Плодове

Въпреки че диетата се използва главно като средство за сваляне на килограми, тя е и добър помощник на пациенти с диабет тип 2, както и при тези, в пред диабетна форма.

Това е така, тъй като диетата не само контролира нивото на кръвната захар и намаляване на общия риск от диабет, а и увеличава липопротеините с висока плътност ("добрия" холестерол) и намаляване на общите рисковете от сърдечно-съдови заболявания.

Вегетарианска диета

Вегетарианската диета често се предприема по културни, религиозни или екологични причини. Предимно растителната основа на диетата обаче също носи ползи за здравето.

Вегетарианка

Според проучванията на Американската асоциация за сърдечни заболявания, при вегетарианците има по-малък риск от затлъстяване, коронарна болест на сърцето, високо кръвно налягане и диабет.

Диетични подходи за хипертония (DASH)

Тази диета включва консумацията на балансирани храни, с ниско съдържание на наситени мазнини, холестерол, и общо мазнини. Фокусира се главно върху плодове, зеленчуци, както и без мазнини или нискомаслено мляко и млечни продукти.

Богата е на пълнозърнести храни, риба, домашни птици, боб, семена и ядки. Съдържа малко количество сладки, добавени захари, сладки напитки и червени меса.

Специална рецепта за прилагането и няма. Единственото условие е, дневния прием на калории и броя на допустимите порции да съответства на възрастта на човека и нивото на физическа му активност. Намаляването на кръвното налягане може да стане бързо, още на втората седмица от диетата.

Без Глутен

Безглутенова диета

Глутен е вид протеин, откриван най-често в зърнените култури, като пшеница, ечемик и ръж. Диетите, които ограничават или премахват глутена, често се предписват на пациенти с целиакия, при които имунната система реагира на глутена с раздразнение и увреждане на тънките черва.

Кетогенна диета

Тази диета не е за всеки. В действителност, тази високо специализирана и внимателно балансирана диета е предназначена за хората с епилепсия (особено деца), чиито пристъпи не са отговорили положително на предписаните и приемани лекарства.

В съдържанието и се включват много специфични проценти мазнини, въглехидрати и протеини: около 80 процента мазнини, 15 на сто протеини и 5 процента въглехидрати.

В хранителния план могат да се включват бекон, яйца, риба тон, скариди, зеленчуци, майонеза, колбаси и други с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати храни.

Пациентите не трябва да ядат скорбялни зеленчуци и плодове, хляб, тестени изделия или източници на прости захари (дори пастата за зъби може да има малко захар в нея).

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest