Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Зелените зеленчуци борят депресията

Зелените зеленчуци борят депресията

Зеленчуци

Депресията е един от бичовете на XXI века. В борбата срещу нея фармацефтичните компании постоянно бълват нови и нови антидепресанти.

Не само хапчетата обаче са убиец на лошо настроение.

Според специалистите хората изпадат в депресия, когато в организма им се наблюдава недостиг на фолиева киселина (витамин В9).

Тя спомага за образуването на серотонин. Той е наричан още хормона на щастието. Серотонинът се произвежда в мозъка на човек и влияе положително върху неговите емоции. Колкото повече серотонин има в организма, толкова по-радостен и еуфоричен е човек.

Дотук нищо нова, но хората сякаш често сме склонни за забравяме този факт и да се отпускаме в обгръщащите лапи на депресията.

Фолиева киселина от своя страна не се произвежда от организма, той си я набавя от храната, която човек поглъща. В много страни е прието производителите да обогатяват продуктите с В9.

За лечение на депресията британски лекари съветват наред с традиционната терапия при психолог, прием на храни, богати на фолиева киселина.

Спанак

Най-добрият ѝ източник са суровите зелени зеленчуци - салатите, спанакът, грахът, магданоз, броколи. Опитайте се ежедневно да консумирате по 1-2 от свежите зеленолистни зеленчуци.

Ако не можете да си направите салата в работно време, то си вземете готова отвън. Дори да сте сам, изберете приятно заведение с лятна градина, седнете и поръчайте най-зелената салата и запечени броколи. Ако е в комбинация с риба, това е допълнителен плюс.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.6
53
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Пламен Шопов
Пламен Шопов
Д-р Батманжелидж обяснява в книгите си Ти не си болен, а просто жаден, Водата - натурално лекарство как безсолната диета и обезводняването на тялото (дехидрация) могат да причинят множество заболявания, като астма и алергия, Алцхаймер, диабет, ракови заболявания, психически разстройства (депресия, страхова невроза и др.), остеропороза, сърдечни и бъбречни заболявания, автоимунни заболявания и др. Недостигът на вода и сол потиска имунната система и активността на нейните клетки, които се борят с болестите.
На един килограм телесно тегло се падат 30 мл вода. Например при тегло 70 кг. се приема малко повече от 2 литра вода дневно (2.1 л.). На 2 литра вода се прибавя една чаена лъжичка сол. Вода се пие половин час преди ядене и 2-2.5 часа след ядене.
14.10.2010 05:49
Пламен Шопов
Пламен Шопов
Депресия - липса на минерални соли в организма.

Депресията не е само временно настроение и това не е признак на лична слабост. Депресията е сериозно заболяване с разнообразни симптоми. Емоционални симптоми могат да включват тъга, загуба на интерес към неща, към които сме имали интерес, чувство на вина или безполезност, безпокойство и неприятности или липса концентриране при вземане на решения. Физически симптоми включват умора, липса на енергия, както и промени в теглото или съня. Допълнителни симптоми на депресия включват неясни болки в ставите, раздразнителност, безпокойство и мисли за смърт или самоубийство.
Има много теории за причината за депресията. Една обща теория е, че депресията е причинена от дисбаланс на естествено срещащи се вещества в мозъка и гръбначния мозък.
13.10.2010 18:46