Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Какво трябва да знаем за бактериите в стомаха

Какво трябва да знаем за бактериите в стомаха

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k
Бактерии в стомаха

На всеки е известно, че в човешкия организъм живеят много бактерии. Техният брой варира, а видовете са около 500. Повечето от тях живеят в червата. Там им се предоставят идеалните условия за размножаване - постоянна температура и приток на хранителни вещества.

Учените са доказали, че именно бактериите по всяка вероятност оказват изненадващо големи влияния върху най-различни процеси в човешкия организъм, включително и върху телесното тегло.

Съставът на различните видове колонии от бактерии в чревния тракт например предопределя това дали един човек е дебел или слаб.

Бургери

Количеството и видът на бактериите в стомаха определя желанието ни да ядем повече или по-малко, както и апетита на човек към различните храни.

И именно у хората с нормално тегло и тези, страдащи от затлъстяване, живеят различни типове бактерии, което и определя разликата в килограмите.

Всеки организъм – човешки или животински, се ражда със стерилен храносмилателен тракт. Постепенно той се населва с бактерии, съдържащи се в първата храна и околната среда.

Стомах

В храносмилателната система на човек живеят около 100 трилиона бактерии. Ако се извадят и претеглят, ще се окаже, че тежат около 1 кг. Разграничават се на около 300 до 1000 различни подвида. Ролята на повечето от тях е да подпомагат смилането и усвояването на храната. Това става чрез производството на специални ензими.

Те разграждат въглехидратите, фибрите или мазнините. Други бактерии пък произвеждат витамин К или В, които организмът е неспособен сам да синтезира. Те имат принос и в разграждането на някои лекарства или унищожаването на хормони, които в момента не са нужни.

Една от интересните закономерности е, че ако в новородения организъм бъдат населени бактерии от животно, страдащо от наднормено тегло, той незабавно придобива същите характеристики – повишен апетит и слаб имунитет, който определя склонността към възпаления.

Тази склонност към надебеляване остава трайна и за в бъдеще, дори ако храната бъде ограничена. От това излиза, че различни бактерии обитават стомаха на дебелите и на слабите хора.

Друг интересен факт е, че разликите в състава на бактериите са по-малко при роднини, отколкото между хора без кръвна връзка. Учените са открили, че съществуват несъответствия дори при бактериите от един и същ вид у различните хора.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest