Веригата за бързо хранене Макдоналдс обяви, че в бъдеще възнамерява да въведе в ресторантите си по света 3D принтери за отпечатване на играчки за детските менюта Happy Meal.
Това беше съобщено по време на технологичен форум в Мюнхен, организиран от компанията Fujitsu - Германия, от ръководителя на IT-звеното Марк Фейбс.
Тази иновация ще бъде въведена, за да може децата да попадат на желаната играчка, а не за „принтиране“ на храни, както се е очакваше.
От компанията споделиха, че все още проучват възможността за оборудване на ресторантите на веригата с таблети и сензорни павилиони за самостоятелна поръчка на храна.
Според Фейбс въвеждането на нови технологии винаги е свързано с рискове. Той разясни, че преди да бъдат въведени подобни иновации, трябва да се вземат в предвид санитарните норми, при които е възможно да се произвеждат 3D пластмасовите играчки.
Служителите във фаст-фууд заведенията се притесняват, че първата неуспешна покупка с нововъведените устройства може да отдръпне клиентите в бъдеще.
Отчитайки факта, че технологията за 3D печат е на сравнително ранен етап от своето развитие, внедряването ѝ в магазините може да бъде свързано с определени трудности.
Фейбс разкри още, че от Макдоналдс възнамеряват да задействат проектите си, свързани с „интернет предметите“.
Идеята при един от тези проекти е кухненските машини да започват да си взаимодействат с цел икономия на електроенергия.
Идеята за „принтиране“ на храна не е нова и до момента технологията вече може да създава шоколад.
Дори Националната космическа агенция на САЩ се интересува от новата технология и е финансирала създаването на 3D репликатор за храна, който да се използва в космическите станции.
През май тази година се създаде система, чрез която може да се отпечатва храна като мляко, сирене, сол, захар, брашно и билки от синтетичен произход.
Източникът за производство на различните видове органични прахове, с които да се зареждат касетите на 3D принтерите, би могъл да бъде всякакъв – от насекоми до водорасли и трева.
Коментари