Китайското зеле идва от Китай, където се отглежда от повече от 1 500 години. Освен там, то се радва на интерес за производителите и в някои европейски страни като Австрия, Германия, Холандия, Италия и Испания.
Зеленчукът, подобно на своите роднини зелени листни зеленчуци, съдържа изключително малко калории. За сметка на това то осигурява на организма широк спектър от микронутриенти, включително витамините А и С.
То е лесноусвоимо от организма. Подобен е случаят и с мазнините. В него се съдържат минимални количества - по-малко от 0.2 г на купичка.
Спрямо това в него не се съдържат наситени мазнини, които да повишат риска от сърдечни заболявания като покачват нивото на холестерола.
Поради всичко това китайското зеле е чудесно здравословно и свежо допълнение към всяка диета. В състава му влизат още минералите калций, фосфор, желязо, магнезий и калий.
Хапвайки китайско зеле, освен вкусовите му качества, ние получаваме и много ползи. То е способно да прочисти всяка горещина в тялото, като висока температура, възпаления, инфекции, болки в гърлото и т.н.
Освен това ни зарежда с енергия, като влиза в енергийните канали на белите дробове, стомаха и пикочния мехур.
Китайското зеле, поради леката и си и здравословна текстура, улеснява храносмилането и уринирането. По този начин подобрява и бъбречната дейност, като същевременно не я затормозява.
Доказано е, че редовният му прием може да активизира мозъчната активност и да намали риска от ракови образувания. Прилага се още при кашлица, очни инфекции, язви и сърдечно-съдови заболявания.
Китайското зеле може да се открие във всеки магазин за зеленчуци. Когато купувате, е добре да заложите на здрави кочани, чиито листа са свежи и крехки. Съхранявано в хладилник, китайското зеле може да издържи до една седмица.
Най-разпространената употреба на китайското зеле е на салата. Може да се добавя също така в супи, ястия, в комбинация с други зеленчуци и силни подправки. В някои екзотични подправки дори го комбинират с плодове.
Коментари