Билката еньовче се използва в народната медицина за лечение на чернодробни заболявания, стомашно-чревни неразположения, при нервно напрежение. Всъщност в България са познати повече от 20 (според някои информации повече от 30) вида еньовче.
Чай от еньовче помага още при проблеми с далака и панкреаса, прочиства бъбреците, използва се и за облекчаване на депресивни състояния. Често се препоръчва и при чернодробна цироза, освен това еньовчето може да облекчи възпалителни отоци на остър ставен ревматизъм.
Билката се използва и външно, като повлиява много добре на рецидивиращи циреи – те се посипват с изсушена и стрита на прах билка. Помага при състояния на висока температура, задух, възпалено гърло, може да ви избави и от глисти.
Природолечителката Мария Требен използва билката и при различни заболявания на щитовидната жлеза. Требен твърди, че е успяла да се излекува от рак на ларинкса и езика само с помощта на чай от еньовче и промивки с билката.
Лечебната част на растението е стъблото заедно с цветовете.
Запарка от обикновено еньовче си направете, като слагате на котлона 2 ч.ч. вода. След като заври, добавяте към нея 4 ч.л. от билката и оставете да изстине. Накрая прецеждате и пиете за един ден.
Отварата се прави с помощта на 2 ч.л. от еньовчето, като предварително билката е нарязаба на ситно. Заливате ги с 400 мл вряща вода. Оставяте билката във водата да се понакисне и да изстине. После трябва да прецедите и да изпиете за един ден.
При проблем с вътрешната секреция на щитовидната жлеза, в българската народна медицина, се използва следната рецепта:
- В 1 л гореща вода накисвате 2 ч.л. от билката еньовче. Оставяте сместа да постои 60 минути и после приемате отварата по 3 пъти на ден. Може да правите и гаргара с нея.
Ако страдате от пърхот, можете да изплакнете косата си с отвара от билката. Не се препоръчва да се употребява от бременни жени, както не бива и да се прекалява и с количеството – превишени дози могат да причинят вътрешни кръвоизливи.
Коментари