В народната медицина билката пелин се използва главно като апетитовъзбуждащо и противопаразитно средство. За целта са подходящи както белият, така и обикновеният пелин.
Съставките, които се съдържат в пелина, подпомагат отделянето на стомашните сокове и подобряват храносмилането. Билката се използва и като стимулатор на образуването на жлъчен сок. Освен това е и най-доброто средство против глисти, поради своя ясно изразен противопаразитен ефект.
Най-честите състояние, при които се препоръчва пелин, са анемия, липса на апетит, анорексия, изтощение след прекарано боледуване, жлъчно-каменна болест, бяло течение, нередовна менструация, киселини, панкреатит, безсъние, слаба мускулатура. При всяко от тези състояние се прилага следното:
1 чаена лъжичка пелин се залива с 300 мл вряща вода. Оставя се да престои един час и се прецежда. От полученото се пие по 1 кафена чашка 2 пъти дневно – сутрин и вечер.
В по тежките случаи се приема три пъти на ден, преди хранене. Използва се и запарка от билката.
Друг вариант за прием на пелина е с вода или сок. 1 ч.л. стрита на прах субстанция се разтваря в студена вода или сок и се изпива веднага. Приема се по този начин три пъти дневно.
Чаят от пелин също е прекрасно средство за стимулиране на храносмилателния тракт и лечение на жълтеница. Чаят може да се подслади със стевия или мента. Пие се на един дъх, поради острия вкус. Ако не го понасяте, най-добре приемайте само сладък пелин или пелин на прах в капсули.
С употребата на пелина трябва да се внимава, тъй като при по-продължителен прием може да предизвика атоничен запек. Интензивно се приема до един месец. Не се препоръчва на кърмачки, на болни с мозъчни кръвоизливи и при язвена болест.
Пелинът се използва и като ароматизатор. Поставя се между дрехите срещу молци.
От пелинът се приготвя и полусухо билково вино. То има леко тръпчив и сладко-горчив вкус в основата, който се дължи на над 30-те билки, с които е примесено. Тази напитка също има тонизиращо и лечебно действие.
Тя тушира различни леки болежки, стимулира функциите на стомашните жлези, повишават апетита и сексуалната активност, подобрява бъбречната и чернодробна функция.
Коментари