Изследване на научноизследователски център в Лозана доказа, че децата, които помагат в кухнята, консумират повече плодове и зеленчуци и се хранят по-здравословно.
Проучването показва, че децата, които не помагат с приготвянето на храната, консумират значително по-ниско количество зеленчуци и прясна храна.
При изследването са сравнени изборът на хранителните продукти, които малките помагачи хапват най-често, с избора на децата, които не помагат на родителите си в приготвянето на храната.
"Открихме, че децата, които прекарват повече време в кухнята и готвят със своите родители, консумират повече прясна храна и значително по-голямо количество зеленчуци“, заявява диетологът доктор Клацине ван дер Хорст.
Ако децата помагат в приготвянето на храната, това може да изгради у тях здравословни хранителни навици и да увеличи консумацията им на полезни храни като плодове и зеленчуци.
В проучването са участвали деца между 6 и 10 години, а крайните резултати са показали, че малките готвачи хапват с 76% повече салата от децата, които си играят или мързелуват, докато родителите им приготвят храна.
Данните от проучването са стигнали и до извода, че участието на малчуганите в приготвянето на храната, значително повдига самочувствието им.
Според диетолозите, които са участвали в проекта, съвместното готвене кара децата да консумират повече салата, защото те сами избират съставките ѝ.
Изследователите са намерили и връзка между приготвянето на храна и удоволствието от консумацията ѝ.
Последните проучвания сочат, че японците са нацията, която се хранят най-здравословно, за разлика от великобританците, на които им е трудно да хапват по-често свежи плодове и зеленчуци.
От британска здравна фондация твърдят, че хората биха могли да се хранят здравословно и с по-малък бюджет.
Потребителите биха могли да купуват замразени плодове и зеленчуци, които струват по-малко от пресните.
Също така зеленчуците са по-евтини от месните продукти и хората биха могли да добавят към храненията си повече свежи зеленчуци за сметка на месото.
Коментари