Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Свалят ограничението за вода в пилешкото месо

Свалят ограничението за вода в пилешкото месо

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1232
Пиле

Министерството на земеделието и храните реши да свали ограничението за добавена вода в пилешкото месо и неговите разфасовки – бутчета, крилца и други части на пилето.

От министерството съобщиха, че Наредба 32 ще бъде променена, за да съответства на законодателството в Европейския съюз. Промените ще бъдат качени в сайта на министерството след двуседмична процедура по обсъждането им.

Новите разпоредби ще отменят ограничението на вода, овлажнители и хидроколоиди, както и други съставки, чието съдържание е да добавят вода към месото чрез инжектиране или центрофугиране.

Докладът вече е разписан и одобрен от заместник-министъра на земеделието Явор Гечев.

Бутчета

Той заяви, че промените ще се отразят положително на търговията с птиче месо, като изтъкна и нуждата нашите закони да се уеднаквят с европейските разпоредби.

Инициативата за връщане на правото на производителите да слагат вода в пилешкото е дошла от Асоциацията на месопреработвателите. Оттам обясниха, че вода в месото се добавя с цел да стане по-крехко и лесно за готвене. Те определиха като митове и легенди твърденията, че се продават пилета, напомпани с 50% вода.

„Промените няма да засегнат ограничението на вода и добавки в цялото охладено пиле, което се продава в магазините, а само в разфасовките” – подчертават от министерството.

Пилешки Бутчета

След като в България бяха въведени ограниченията за вода в пилешкото месо, от Брюксел заплашиха да санкционират страната, ако не отмени новите разпоредби.

Според европейската комисия с новата наредба България нарушава европейското законодателство, като заплаха за санкции съществува, защото страната ни не е уведомила ЕК за намеренията си.

Забраната бе въведена преди 2 години, като тя направи родното пилешко по-скъпо от чуждестранния внос.

От министерството уточняват, че новите разпоредби ще бъдат въведени в страната, едва когато бъдат одобрени от Брюксел.

„Не може да се каже точен срок за приемането им. Може да се одобри от Европейската комисия за месец, след като изпратим наредбата, може това да отнеме и година” – заявиха от ведомството.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest