Когато стане въпрос за имел, всеки се сеща за познатото коледно храстче, под което, когато застанат двама, задължително трябва да се целунат. Освен с тази си цел обаче белият имел се използва като универсална билка.
Известен е още под имената високопланински ластари, магьоснически знак, дърво от Божия кръст, магьосническа (гръмотевична) метла, пентаграм, които недвусмислено говорят за голямото значение на белия имел в миналото както в легенди и поверия, така и в целебните рецепти и бита на хората.
Белият имел представлява вечнозелено паразитно храстче. Той живее с помощта на смукателни корени по широколистни дървета, елхи и борове.
С лечебни цели се използват месестите му листа. Те са богати на калий, който е от изключително значение за костната система. Белият имел е добър за хипертоници и хипотоници, тъй като нормализира нивата на кръвното налягане.
Като универсална билка белият имел се предлага при множество заболявания. С него се лекуват болести на бъбреците, астма, безсъние, главоболие. Добре се повлияват състояния като нередовна-, обилна и продължителна менструация, стерилитет при жените, нарушено равновесие.
Кръвоспиращото действие на белия имел се използва още при кръв от носа, както и кървящи хемороиди. Освен това приемът му регулира хормоналния баланс при в жените в периода преди и след настъпване на менопауза.
Народната медицина го прилага в рецепти при нарушен метаболизъм, сърдечносъдови заболявания, епилепсия и атеросклероза. Пие се и за усилване на кърмата на кърмачките.
Белият имел се прилага под няколко форми: екстракт, запарки, бани и плодове от плодовете.
Както всяка друга билка, така и белият имел има определени противопоказания. Приемът на големи дози от него водят до натравяне.
Поради това при по-продължителна употреба задължително трябва да се правят и паузи. Количествата също трябва да са нормални и да не надвишават посочените в рецептата.
Коментари