Учени от сърдечно-съдовия изследователски център към университета в Кънектикът, САЩ, твърдят, че чесънът е полезен за човешкия организъм, когато се консумира веднага, след като е нарязан или счукан.
Години наред учените твърдят, че най-важното в чесъна е алицинът, летливо съединение, което се образува в момента на срязване на скилидката чесън и се запазва в сока за кратко.
Учените от изследователския център обаче установили, че най-полезното не е самият алицин, а един от компонентите му – сероводородът.
Газът, който ни е познат от противната миризма на развалени яйца. Но точно той отпуска мускулите, с които са "застлани" стените на кръвоносните съдове, като по този начин предпазва от инфаркт и инсулт.
Както винаги, в експеримента участвали лабораторни плъхове. Едната група била принудена да яде сух чесън, а другата – прясно нарязан.
След това жестоките експериментатори хладнокръвно предизвикали сърдечен пристъп и анализирали какво става.
Тези плъхове, които получавали прясно нарязан чесън, се възстановили много бързо, а тези, които ядяли сух чесън, едва кретали.
Производителите на сух чесън и хранителни добавки, които съдържат чесън, сега се чудят какво да правят.
От друга страна е добре да защитим сърцето си с пресен чесън, но как да дъхнеш след това в лицето на шефа си?
Остава ни надеждата, че учените един ден ще измислят начин за неутрализиране на миризмата на чесън от устата, защото това е много трудно.
Всъщност ароматът идва не от самата устна кухина, а от летливите вещества, които се разтварят в кръвта и затова е толкова дълготраен.
Коментари