След близо една година спорове съдът най-накрая реши, че единствено Булконс Първомай ще имат право да произвеждат лютеница с хорце на етикета.
Продукцията на конкурентната Консервинвест ще бъде изтеглена от пазарската мрежа. На Консервинвест ѝ бе забранено и да произвежда лютеница с етикетите Първомайска лютеница, Домашна едросмляна и Първомайска лютеница Ръченица.
Двете конкуретни компании от година спорят за правата над тези етикети. Вече взетото съдебно решение е влязло в сила и е без право на обжалване.
Булконс Първомай е наследник на консервния комбинат от близкото минало Партизанин, който по-късно е бил преименуван на Булконс.
Консервинвест регистрира лютеница под марката Хорце през 1998 година. През 2013 година се появява и лютеница с етикет Лютеница Първомай, а под надписа имало изрисувано хоро. Това е било патент на Булконс.
Същата година двете компании са глобени от Комисията за защита на потребителите с по 35 000 лева, защото подвеждали клиентите, тъй като етикетите на двете различни лютеници изглеждали напълно еднакво.
Булконс Първомай твърдеше пред съда, че произвежда лютеница под този етикет от 1938 година, а Консервинвест използваше факта, че е първата фабрика, която произвежда лютеница по стандарт.
В крайна сметка съдът се изказа в полза на Булконс Първомай и забрани на Консервинвест да произвеждат лютеница с хорце на етикета. Пуснатите бурканчета ще бъдат иззети от пазарската мрежа.
В същото време на светло излезе и друга търговия със зимнината. В интернет масово предлагали лютеница, туршия и кьопоолу, приготвяни от баби от селата.
Зимнината се предлага не от бабите, а от техните внуци, които се възползват от факта, че хората все по-често търсят домашно приготвеното.
Бурканчетата с едросмляна лютеница от 318 грама се търгуват за 3.30 лева. Бурканчето кьопоолу върви по 3.30 лева, а лютите чушлета – 2.20 лева.
Сред предлаганите домашни вкусотии са още мармалад от сини сливи, домашен рачел от тиква и дори кетчуп.
Коментари