Може би не си падате по чесъна, но не забравяйте, че лютивите бели скилидки са лекарство от природата.
Още от дълбока древност хората са използвали чесъна заради лечебните му свойства. В чесъна се съдържа естественият антибиотик алицин, йод, витамини A, В1, В2. Чесънът крие в себе си и германий. Това е много рядък природен елемент, който има противотуморен ефект. Ензимите и хормоните в скилидките също са особено полезни за човешкия организъм.
В 100 грама чесън се съдържат 30.8 гр. въглехидрати, 6.2 гр. белтъчини, 1.5 гр. целулоза, 0.2 гр. мазнини, 0.15 гр. желязо, 0.2 гр. фосфор, 0.15 гр. аскорбинова киселина.
Изследванията сочат, че чесънът предотвратява появата на плаки върху стените на кръвоносните съдове и намалява дебелината на вече появила се плака. Плаките са виновни за появата на сърдечни болести и инфаркт. Когато хапваме чесън, той помага за по-добро снабдяване на кръвоносната система с хранителни вещества и кислород.
В българския фолклор има обичай, свързан с чесъна. По Коледа възрастните връзвали на дрешките на децата по една скилидка чесън, за да им носи здраве и същевременно да ги пази от зли сили.
Като казахме зли сили... По време на чумни епидемии в миналото хората по света поставяли венец от чесън на вратите на къщите си, за да ги пази от коварната болест.
Чесънът е полезен в студените месеци, тъй като подсилва имунната система. Няма да сбъркате, ако хапвате по 2 скилидки чесън на ден.
Има обаче и случаи, в които не е препоръчително да се употребява чесън. Избягвайте го, ако имате увеличена стомашна секреция, болен черния дроб, болна жлъчка или бъбреци, при бременност и при кърмене.
Коментари