Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Смокините - храна и лекарство

Смокините - храна и лекарство

редакция:
Нина НордНина Норд
Джедай
825
Смокини

В света има над четиристотин вида смокини. Те растат в Средиземноморския регион, в Близкия Изток, Средна Азия и Кавказ, както и в България. Понякога смокинята не е дърво, а храст, който достига височина до десет метра.

Плодовете на смокинята се раждат само на женските дървета. Цветовете на смокинята се опрашват само от един вид оси и в това отношение растението е капризно.

Плодовете на смокинята са вкусни и хранителни, те са жълтеникави, червеникави или лилави. Не издържат дълго, затова смокини се сушат на слънце. От това захарта в тях се увеличава.

Ако растението расте при благоприятни условия, то може да достигне до двеста години. Смокини са изобразени върху древноегипетски барелефи и на древногръцки рисунки.

Великият лечител Авицена лекувал със смокини малария, настинка и язва, а също така проказа и сифилис. Според него смокините запазвали младостта и красотата.

Настойка от смокини се използва за компреси при настинка и за лекуване на възпаления. Етеричните масла, които се съдържат в смокините, поддържат кръвта в нормално състояние и по този начин заместват аспирина.

Смокините се препоръчват на хора, които са заети с умствена работа. Плодовете на смокинята са доста калорични – съдържат 240 калории в сто грама, и са богати на въглехидрати и захари.

В тях се съдържат хранителни влакнини, нишесте и органични киселини, белтъчини и мазнини, витамините А, В и С, каротин, калций, магнезий, натрий и много калий.

Сини Смокини

Смокините се използват при гастрит, възпаления на дихателните пътища и като намаляващо температурата средство. За тази цел служи отварата от плодовете, както и сладко от смокини.

Отвара от сушени смокини се препоръчва при преумора, висока температура, ангина, инфекции на устната кухина, пресипналост. Една супена лъжица нарязани сушени смокини се залива с две чаени чаши вряла вода и десет минути се вари на слаб огън. Прецежда се и се пие четири пъти дневно по половин чаша.

При витилиго помагат пресни листа от смокиня. Ако се налагат обезцветените участъци на кожата със свежи намачкани листа, за да пуснат сока си, пигментацията на кожата се възстановява.

Сокът от пресни листа на смокиня хидратира сухата кожа, лекува черни точки и рани, унищожава брадавиците и изсветлява родилните петна – това е известно от древноизточни трактати.

Смокините са идеални за закуска, но в малки количества и смесени с други плодове. Ако смесите една шепа нарязани сушени смокини с една шепа сушени сини сливи, две супени лъжици бадеми и всичко това попарите с вряла вода, ще получите страхотна здравословна закуска, която ще зареди мозъка ви с неподозирана енергия.

Смокините са противопоказни при болести на панкреаса и при диабет, както и при възпаления на стомаха и при подагра. При нарушаване на обмяната на веществата също не се препоръчва консумацията на смокини.

Научете и как да направите бабиното сладко от смокини.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest