Екзотичната за повечето европейци смокиня преди няколко века е била успешен заместител на захарта.
Още от времето на олимпийските игри смокините са били връчвани на победителите вместо медали, а атлетите хапвали от вкусните плодове по време на тренировки.
Клеопатра била луда на тема смокини и дори змията, която отнела живота й, й била донесена в кошница със смокини.
На прага на зимата този плод може да помогне на организма да
увеличи защитните си сили.
Смокините съдържат много калий, необходим за сърдечно-съдовата система, а също така желязо, аминокиселини, витамини и растителни ферменти.
Освен това в тях има безценна за тялото ни целулоза, която влияе добре на работата на стомаха и намалява лошия холестерол.
Това е идеалният плод за хора, които преживяват депресия, защото влияе добре на нервната система. Смокините помагат при температура и ако се сварят с мляко, са полезен лек срещу простуда.
Вместо да хапвате нещо сладичко, заместето го с 2-3 сушени смокини. Тези плодове не се препоръчват в големи количества на хора, които страдат от подагра.
В кулинарията смокините се ползват за десерти, но този специфичен плод е идеален за екзотични съчетания с пиле или риба.
Присъствието на смокини в чинията с месо във вид на гарнитура ще учуди гостите ви, но съчетанието им с месото ще му придаде изумителен вкус.
Рецепти за смокини
Коментари