Консумацията на малини помага за унищожаването на раковите клетки, доказаха с последните си изследвания учени от американския университет Клемсън в щата Южна Каролина. Опитите на специалистите са проведени върху маймуни и мишки.
На животните им било давано в продължение на две седмици извлечена есенция от малина. Първоначалните изследвания след това показали, че близо 90 процента от раковите клетки в туморите били вече неактивни.
Според експертите този ефект се дължи на познатите отдавана антиоксидантни свойства на малините. Учените от южнокалифорнийския университет са на мнение, че в червения плод се съдържа специален антираков компонент, който фиксира и умъртвява раковите клетки, разпространили се в организма.
Първите резултати от изследването изумили авторите му. Те са категорични, че друго антиоксидантно средство, способно да унищожи 90 процента от раковите клетки, все още не е известно на човешката наука.
Учените смятат за очевидно, че ракът е ликвидиран от определено съчетание на вещества, съдържащи се в малината. По-стари изследвания признаваха влиянието на определени видове малини върху раковите клетки.
Смяташе се, че черната малина има най-голям антираков ефект. Американските изследователите доказаха обаче, че това не е така. С тумора се справя всеки сорт малина.
Наред със свойствата си за противодействие на рака, малината има още много полезни качества. Плодът е богат източник на витамин С. В миналото народната медицина го е предписвала като средство за борба с мъжката немощ. В малините има много магнезий, който служи за производството на тестостерон.
Малината притежава противовъзпалителни, потогонни и запичащи свойства. Установени са и бактерицидно и понижаващо температурата въздействия на билката.
Листата ѝ пък се употребяват при простуда, ревматизъм, диария. Плодът помага и срещу кръвохрачене, продължителна и силна менструация, гастрит, ентерит, възпаление на дихателните пътища.
Коментари