Всяка година близо 1/3 от храната, която се произвежда в световен мащаб, се изхвърля на боклука. Най-лоши по този показател са Съединените щати, където се изхвърля около 60 тона храна всяка година.
С цел да се избегне това огромно прахосничество на фона на повсеместния глад в Третия свят френските власти въведоха ново законодателство, което забранява на магазините целенасочено да съсипват храна.
Вярвате или не, за да попречат на бездомниците, обикалящи бунищата, да открият все още годна за консумация храна, някои магазини целенасочено заливат хранителните си продукти с изтекъл срок на годност с белина.
Това е скандално, да видите как белина се излива в кошчетата пред супермаркетите, където се изхвърля все още годна за консумация храна, каза Гийом Гарот, заместник-председател на френската Социалистическата партия и вносител на вече приетия закон.
Според новата правна норма, приета почти единодушно от всички народни представители във Френската национална асамблея, всички супермаркети с площ повече от 16 квадратни метра или по-големи са задължени да дарят застоялата храна за благотворителност, за хранене на животни или за отглеждане на компост.
Също така на абсолютно всички търговски обекти е категорично забранено по какъвто и да е повод целенасочено да унищожават храна.
Тези управители на магазини, които не спазват новите разпоредби, считано от юли 2016 ще бъдат изправени пред глоби до 75 000 щатски долара или две години в затвора.
Нововъведената мярка цели да намали количеството изхвърлена храна с 50 процента до 2025 година.
В последната година Франция започна серия от реформи, целящи устойчиви промени, които да доведат до подобряване на състоянието на околната среда и до осигуряването на по-здравословно бъдеще на нейните граждани.
Наскоро френският парламент прие друго нестандартно постановление, в което се задължава всеки собственик на новопостроено жилище да си инсталира слънчеви панели или покривите да бъдат покрити с растения, произвеждащи кислород.
Коментари