Арарутът е многогодишно тревисто тропическо растение с южноамерикански произход. Тази култура е сравнително непозната в България, но в другите части на света са добре запознати с нейната същност и многобройни ползи.
Основните приложения на арарута са във фармацевтиката и в кулинарията. От растението се използват корените, които се обработват фабрично, за да се получи от тях специфично брашно.
Най-честата му функция в кулинарията е на сгъстител на храна. В Южна Америка съществуват огромни полета с арарут, като културата се използва и като фураж за животни.
В 100 грама арарутово брашно има 375 калории. Той се използва като добавка към креда, гипс, брашно, пшеница, ориз и нишесте. Съхранява се на сухо и прохладно място.
Арарутът има многобройни здравословни качества. Той е изключително богат на витамин А и в миналото коренното население на Южна Америка го използвало като лекарство при нарушение на зрението.
Витамин А е изключително полезен и за растежа, клетъчната обмяна и по-добрата функция на белите кръвни телца.
В многогодишната култура има и богато съдържание на фолиева киселина и витамини от В-групата, което спомага за образуването на червени кръвни телца от костния мозък и формирането на новите клетки в тъканите и органите на тялото.
С приема на арарут доставяме на организма си и калций, манган, калий, което заздравява костите, улеснява метаболизма и оросява мозъка.
Друга полезна съставка на арарута е високото съдържание на протеин и диетични фибри, които увеличават перисталтиката на червата, нормализират нивото на кръвната захар и намаляват нивата на холестерола.
Не на последно място консумацията на арарут може да бъде изключително ефикасно средство за борба с диария. Тази своя функция растението има поради високото съдържание на нишесте в корените.
Арарутът има и успокояващ ефект върху раздразнената кожа, като от него се правят редица медикаменти против кожни възпаления.
Коментари