Съществуват около 6 хиляди вида вещества, съдържащи се в растенията, които служат като антиоксиданти, известни с названието флавоноиди.
Флавоноидите имат много функции и ползи, като може да се посочи функцията им да помагат за усвояването на витамин С, както и да овладяват възпаленията и да противодействат на антибиотиците. Те също така подобряват състоянието на кожата и я подмладяват. Използват се в борбата със сърдечно-съдовите заболявания, за понижаване на кръвното налягане, за по-добър приток на кръв и други.
Сред всички флавоноиди може да се отбележи кемпферолът, който е растителен флавоноид, присъстващ в плодовете и зеленчуците с антиоксидантни, противоракови, противовъзпалителни терапевтични свойства.
Какво е кемферол
Кемпферолът е естествен флавоноид от типа на флавонола, който присъства в чая, в плодове и зеленчуци като грозде, зеле, домати и цитруси.
Бионаличността на кемферол е ниска, поради което често се налага приемането му като добавка или чрез засилена консумация на храни, съдържащи флавоноиди.
Нуждата на тялото от кемпферол се определя от ефективността му при заболявания, свързани със стареенето.
Свойства и ползи от кемферол
Най-известните свойства на кемпферола се състоят в противовъзпалителния му ефект както при остри, така и при хронични възпаления. Оттам е ролята му в превенцията на множество видове рак.
Доказано е, че кемферолът защитава черния дроб и сърцето и предотвратява метаболитни и невродегенеративни заболявания. Той постига своя благоприятен ефект чрез регулиране на множество клетъчни пътища, но антиоксидантната му роля е особено важна. Благодарение на нея кемпферолът намалява оксидативния стрес и подобрява антиоксидантната активност на клетките.
Кемпферолът действа и като прекурсор, влияещ на метаболизма. Той може да се използва като съединение, за лечение за дефицити на някои вещества, тъй като има биоактивен характер.
Източници на кемферол
Като естествен биологичен продукт кемпферолът се намира в растенията. В лилавото зеле, дюлите, кресона, киноата, билката софора японска са известни като добри източници на кемферол. Като такива може да се посочат всички храни, съдържащи флавоноиди, най-вече зеленчуците и плодовете, а сред напитките - чаят.
Коментари