Gotvach.bg»Статии»Билки»Китайска ангелика

Китайска ангелика

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
97516
Сушена китайска ангелика

Китайската ангелика /Angelica sinensis/ представлява растение от семейство Сенникоцветни /Apiaceae/, към което спадат целината, магданозът, анасонът, кимионът, кориандърът и други популярни подправки в родната и световната кулинария. Известно е с имената ангелика синенсис, данг гуй, донг куай, танг куей, женски жен-шен. В англоезичните страни се нарича и female ginseng.

Angelica sinensis е многогодишно тревисто растение, чието стебло достига височина от около един метър. Характерно за тази билка е нейното силно разклонение. Листата са елипсовидни, перести, обагрени в наситено зелено, закрепени едно срещу друго на дръжка.

Цветовете на китайската ангелика са многочислени, двуполови, обагрени в белезникаво. Те се появяват в периода на разцъфване, който за тази билка е от август до септември. От своя страна, семенцата започват да се оформят и зреят в начало на есента.

Както сами бихте се досетили, това растение идва от Китай. Но то се среща още в Япония и Корея. Развива се добре в райони с голяма надморска височина. Предпочита прохладния климат и полусенчестите зони. Основният фактор, допринасящ за бурното развитие на растението, е влагата. В случай че тя липсва, китайската ангелика няма да оцелее дълго.

История на китайска ангелика

Китайската ангелика присъства в медицината на азиатските народи вече векове наред. Още преди хиляда години китайците започнали да употребяват билето активно. Заради чудотворното въздействие, което имало растението върху женското здраве, те нарекли Angelica sinensis женски женшен. С течение на времето растението се утвърдило като ненадминато средство срещу различни неприятни състояния, засягащи тялото и ума на представителките на нежния пол.

Състав на китайска ангелика

С лечебни цели се употребява коренът на китайската ангелика. Той е източник на етерични масла, фирокомарин, никотинова киселина, бутандионова киселина, аденин, ванилова киселина, особен полизахарид, дъбилни вещества, фитостероли, флавоноиди, кумарини и др. Изследванията показват, че растението е източник на витамин А, витамин В12 и витамин Е.

Събиране и съхранение на китайска ангелика

китайска ангелика

Както вече споменахме, като лечебно средство се ползват корените на китайската ангелика. Те се вадят от земята в края на есента, след което се почистват от възможни примеси и отпадъци и се оставят в специално помещение, за да могат да изсъхнат. После корените се закрепят на стойки и се подлагат на лека термична обработка, така че да се изпекат.

По-късно те се надробяват и пак се пекат, само че този път с вино. Разбира се, това не е единственият начин, по който може да се обработи коренът, така че на пазара могат да се видят и коренови маси, изглеждащи по различен начин.

Ползи от китайска ангелика

Китайската ангелика е едно от растенията, което може да бъде верен съюзник в борбата с немалко заболявания. Растението се отличава с общоукрепващо, тонизиращо, обезболяващо, успокояващо, антибактериално, слабително и диуретично действие.

Азиатските народни лечители препоръчват ангелика синенсис при неврози, безсъние, депресия, проблеми със зрението, заболявания на пикочо-половата система. Билката може да повлияе още на проблеми на храносмилателната система. Тя улеснява храносмилането и подпомага отделянето на жлъчката.

Освен това дрогата се отразява добре и на кръвоносната система. Тя разширява кръвоносните съдове и спомага за успешното циркулиране на кръвта в тялото. Същевременно намалява опасността от поява на тромби.

Безспорно обаче китайската ангелика е най-популярна с въздействието си върху женския организъм. Билето поддържа хормоналния баланс при дамите, възстановява липсваща менструация и регулира процесите, които я съпътстват.

Растението също така спомага за притъпяване и отшумяване на неприятните симптоми, които спохождат жените както при менструация, както в периода на менопауза, премахва следродилни болки и се бори със заболявания, дължащи се на необичайни явления в малкия таз.

То се предписва при кръвен застой, заболявания на яйчниците, менопауза, менструални смущения, миома на матката, безплодие, предменструален синдром, хемороиди, отоци, рани от различен произход, умора, главоболие, хепатит, алергии, диабет, наднормено тегло, чести настинки, хронични инфекции.

Смята се за ефективна при анемия, ревматоиден артрит, проблеми с кръвното налягане, фиброидни тумори, малария и още много други болезнени усещания, тормозещи както мъжете, така и жените.

Китайски билки

За по-голямо удобство на пациентите билката се предлага под формата на суров корен, прахообразен корен, тинктура, таблетки, екстракти и др.

В зависимост от целите, с които се употребява китайската ангелика, тя може да се комбинира и с други растения. Някои от билетата, с които Angelica sinensis се смесва най-често, са:

- ортилия;

- орлови нокти;

- салвия;

- ехинацея;

- коприва;

- репей;

- филипендула.

Народна медицина с китайска ангелика

За да се справите с неразположението и съпътстващите го симптоми по време на менопауза, можете да приготвите чай от китайска ангелика. За целта запарете два грама от билката с двеста милилитра вряла вода, след което оставете течността така петнадесет минути. Когато отварата се охлади, я прецедете и разделете на две части. Приемайте по сто милилитра по време на хранене. За да има ефект, билката трябва да се употребява под формата на запарка редовно в продължение на един месец.

Вреди от китайска ангелика

Независимо от чудодейното си въздействие китайската ангелика не бива да се прилага без предварителната консултация с компетентен лекар, тъй като може да причини дерматит. Растението не е подходящо за бременни жени, кърмачки и деца. Специалистите също така съветват билката да не се приема от пациентки с рак на гърдата и болни, употребяващи някои определени лекарствени препарати.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

3.7
50
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен