Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Яжте повече влакинини, за да не огладнявате често

Яжте повече влакинини, за да не огладнявате често

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Влакнини

Влакнините или фибрите, са нормална съставка на продуктите от растителен произход. Те са съединения с различен състав и произход и могат да бъдат само растителни. Могат да се открият във всички храни, съдържащи в себе си растителни материи, които изграждат клетъчните стени на определени растения. Влакнините са сред най-важните елементи в балансираното и здравословно хранене. Най-богатите на влакнини храни са зърнените.

Хранителните влакнини са устойчиви на действието на храносмилателните ензими в червата на човешкия организъм. Съставени са основно от полизахариди, между които се отличават целулозата, пектинът и гумата.

Попадайки в храносмилателната система, влакнините регулират функцията на червата. Тази им функция се дължи основно на влакнините от зърнен произходи - триците и семената. Освен това растителните влакнини задържат вода в храносмилателния апарат и благоприятстват преминаването на храната. Тази функция имат влакнините, произхождащи от плодове, зеленчуци и бобови култури.

Ефектът на влакнините върху храносмилателния тракт и цялостното здраве са повече от впечатляващи. Те варират от подобряване функцията на червата до предпазване от тежки заболявания на храносмилателния тракт, както и регулиране на обмяната на веществата и контролирането на холестерола.

Приемът им доказано удължава интервалите между отделните хранения, защото пълнят стомаха и засищат глада. Диетолозите и специалистите по хранене в цял свят горещо ги препоръчват.

Пълнозърнест хляб

Освен всичко друго ястията с храни, богати на влакнини, са по-нискокалорични, тъй като в тях се съдържат минимални нива мазнини и захари. Те действат очистващо, като изхвърлят от организма всички токсични елементи. Освен това в подобни храни се съдържат киселини, които предпазват от различни чревни заболявания и помагат за контрола над лошия холестерол.

Несмилаемите влакнини се намират в най-големи количества в истинските пълнозърнести продукти. Овесът, ечемикът, бобовите растения, плодовете и повечето зеленчуци са изключително богати на тези ползотворни агенти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest