Картофите, които в продължение на много време бяха подценявани в Китай и разглеждани като храна за бедняци и култура за неразвити райони, започнаха да се представят като важна част от дневното меню на китайците.
Зад тази промяна обаче стои фактът, че Китай се бори с недостига на вода и се опитва да намери заместители на традиционни култури, които се нуждаят от обилно напояване, предават световни медии.
Картофите не просто са се превърнали в незаменима част от трапезата на местните, но са и все по-произвеждан хранителен продукт. Всъщност Китай може да се похвали като производител на 95 милиона тона картофи годишно. Освен това страната възнамерява в близките пет години да повиши още количеството на произведените си картофи.
Самият министър на земеделието в Китай Хан Чангфу също посочи, че в страната на картофената индустрия вече се гледа по-сериозно, тъй като тя подчертавала модерното селско стопанство на страната и правела менюто на местните хора по-разнообразно.
В столицата на Китайската народна република стартира сериозно промотиране на картофите като основна храна и най-вече като еквивалент на зърнените култури.
Причината е, че севернокитайската равнина изпитва затруднения заради засилената употреба на вода от индустрията, както и заради отглеждане на култури като пшеницата. Всъщност в някои области отглеждането на пшеница дори вече не било позволено, за да се съхранят подземните води.
Според някои експерти картофите наистина ще са в помощ на Китай. Тъй като благодарение на тях страната ще може да подобри устойчивостта на селското си стопанство. Тези и други мнения бяха представени по време на Световния конгрес на картофа, който се състоя Янкинг, предградие на Пекин.
Недалеч от центъра на столицата вече има музей на картофа и център за производство на картофи. Но входа на музея на картофите пък се вижда любопитен надпис, който призовава малките картофчета да се изправят и да се превърнат в основно ядене, за да се гарантира сигурността на селското стопанство.
Коментари