Един от символите на есента е дюлята – ароматна, вкусна и обагрена в типичните есенни багри. Малко хора знаят, че ябълката на раздора, която Парис присъдил на Афродита като признание, че е най-красивата сред богините, всъщност била дюля. В миналото са ѝ придавали магически свойства. Вярвало се е, че присъствието ѝ в стаята пречиства въздуха и пази от болести и зли очи.
Дюлите могат да се консумират по много различни начини – сурови, печени, на компот или сладко. Истината е, че тези есенни плодове са колкото вкусни, толкова и полезни. Дюлята е изключително подходяща за намаляване на телесното тегло и за намаляване на нивата на така наречения лош холестерол. Стипчивият вкус на плода се дължи на богатото съдържание на дъбилни и пектинови вещества.
В натурален вид и като отвара се прилага при стомашни разстройства. Народната медицина също препоръчва печената дюля като запичащо средство. Поради ниското съдържание на захароза в плода, той е подходящ за болни от захарен диабет.
Витамините в дюлите помагат за премахването на свободните радикали, намаляването на възпалителните съединения и подсилват имунната система. Дюлите са добър източник и на мед, желязо, калий и магнезий, както и витамин B-комплекс.
Семките на дюлята могат да се разглеждат като отделно лекарствено средство. Дори официалната медицина използва екстракт от дюлеви семки като отхранващо средство, а отварата от тях помага при различни възпаления. Народните знахари ги прилагат при бронхити, кръвохрачене, разстройство, маточни кръвотечения.
Високите нива на антиоксиданти, включително феноли и фитонутриенти, открити в дюлите, са много ефективни при неутрализирането или елиминирането на свободните радикали в тялото. Свободните радикали са опасни вторични продукти на клетъчния метаболизъм, които могат да предизвикат мутирането или умирането на здрави клетки. Голямото количество антиоксиданти се смятат за полезни при намаляването на стреса и постигането на спокойствие.
Калият, който се съдържа в дюлите, е един от най-важните минерали за човешкото тяло, тъй като е основен за поддържане на кръвното налягане и подпомагането на ефективния трансфер на течности в телесните клетки.
Калият кара кръвните съдове и артерии да се отпуснат и така намалява напрежението на сърдечносъдовата система. Всичко това може да намали шансовете за развитие на състояния като атеросклероза, коронарни сърдечни заболявания, сърдечни атаки и удари.
Коментари