Лечебните свойства на вишната са оценени и използвани открай време. Този плод задължително трябва да присъства на трапезата на хора, страдащи от сърдечносъдови-, чернодробножлъчни- и бъбречни болести.
Вишните се класифицират в три основни групи:
- морели - с тъмночервени плодове;
- аморели - със светлочервени плодове;
- вишнап - кръстоска между вишна и череша.
Плодовете са полезни заради своето богато съдържание на органични киселини (ябълчна, оксалова и лимонена), на захари (глюкоза, фруктоза), на минерални соли (калий) и т.н. Те съдържат висок процент микроелементи (цинк, мед, бор, манган). А дъбилните вещества придават на плода леко тръпчив вкус. В изобилие са и витамините от група В, а в най-голямо количество са С и Р.
Вишните предотвратяват задържането на вода в организма. Полезни са при желязнонедоимъчни анемии, подобряват храносмилането и действат ободряващо. Пектинът, който се съдържа във вишните, подпомага изхвърлянето на токсините от организма, понижава нивата на холестерола в кръвта.
Вишневият сок е чудесно отхрачващо средство при възпаление на дихателните пътища. Също така понижава температурата и притежава слабителен ефект. Може успешно да се използва като профилактично средство срещу рахит, анемии и хепатит.
Плодовете и сокът на вишната имат доказано противовъзпалително действие. Редовното му приемане намалява риска от сърдечносъдови и нервни заболявания.
Счукани на прах костилки или отвара от тях е подходящ лек при камъни в бъбреците и подагра. Отварата действа диуретично при отоци и запичащо - при разстройство.
Можем лесно сами да си приготвим отвара от вишневи дръжки, клонки или костилки. Десет грама от дрогата се вари десет минути в 200 мл вода. Прецежда се и се изпива на три пъти преди хранене.
Коментари