Килограмът на смилиянския фасул стигна 10 лева, а според производителите настоящата му стойност е чиста спекулация от страна на търговците у нас. Високата цена на боба направи впечатление по време на изложението Подкрепете българското в Смолян.
Новата стойност на деликатесния бобен сорт бе обяснена със сушата през лятото и по-слабата реколта в сравнение с миналата година.
Сафидин Чикуртев от Земеделската кредитна кооперация в Смилян обаче коментира пред Дарик, че цена над 8 лева за килограм боб е спекулация.
Макар че все още може да се срещне смилянски фасул на старата цена от 8 лева за килограм, не са малко търговците, които го предлагат на по-високи стойности, без да имат конкретни причина за това.
В действителност добивите тази година са били с между 20 и 30 процента по-ниски заради по-топлия юли, но това не бива да повлиява на цената, категорични за родните фермери.
Според Чикуртев само стопаните, които са се отнасяли небрежно към продукцията си и не са поливали редовно нивите с боб през горещите летни дни, имат наполовина по-слаба реколта.
За да бъдат коректни към българските производители, от Земеделската кредитна кооперация настояват всеки производител да изписва на етикета своето лично име и телефон.
Така ще се създаде директна връзка между купувачите и българските фермери и ще може да се следи дали данните на етикета отговарят на реалността, а и потребителите ще са по-сигурни в произхода на стоката.
Според Индексът на тържищните цени поскъпнали са и оранжерийните домати, които на едро се търгуват за 1.46 лева килограма. По-скъпи са и градинските домати, чиято цена за килограм е вече 1.07 лева.
Слабо повишаване на цените има и при плодовете, като най-забележимо е при ябълките, които са с 3.2% по-скъпи. Гроздето и крушите, от друга страна, са поевтинели.
Коментари