Още в стари времена се е приготвял костен бульон. Древните хора са го приготвяли в корубата на костенурките или в кожи. Те заливали костите на убити животни с вода и билки и сварявали на огън вкусния бульон.
Днес костният бульон се ползва като основа на много диети. Отлични резултати дава при лечение на деца с аутизъм и дисфункция на червата. Хората с алергия или с чревни проблеми може да се възползват от него. Ако имате пропускливи черва, то несмляната храна, токсините, бактериите могат да преминат през червата и да попаднат в кръвта.
Костният бульон съдържа ценни хранителни вещества като калий, фосфор, микроелементи и глюкозамин. Тези вещества носят лечебната сила и полза на човешкото тяло.
Ето как да си приготвите вкусен и лечебен пилешки бульон. Нужни са - 1.5 кг варена кокошка, 2 пилешки крачета, 1 или 2 пилешки глави, 2 с. л. лимонов сок или ябълков оцет, 3 стръка целина нарязана на едро, 2 моркова нарязани на кръгчета, 1 глава лук нарязана на четвъртинки, 1 китка пресен магданоз, морска или хималайска сол.
Начин на приготвяне: Слага се пилешкото месо в голяма тенджера и се залива с 4 литра вода. В тази смес сложете и краката и главите и ябълковия оцет или лимоновия сок. Оставя се така за 30 минути, за да може оцетът да извлече полезните минерали от костите.
Добавят се нарязаните моркови, лук и включваме котлона на умерена температура. Когато заври се образува пяна, която се обира с решетъчна лъжица. Котлонът се намалява и се вари на тих огън като едва къкри за дълго време.
В края на готвенето добавяме целината и китката магданоз, за още полезни витамини и минерали. Оставя се бульона да се охлади, прецежда се, а месото се оставя настрани. Може да се ползва за други ястия. Добавяме морска сол на вкус.
Костният бульон се пие веднага или може да съхраните в хладилник за 7 дни, а във фризера до 6 месеца. С него може да приготвите вкусни супи или яхнии. Ползвайте костния бульон и бъдете здрави!
Коментари