Знаете ли, че дори да сте на диета, е полезно от време на време да хапвате хляб? Защото с хляба организмът ви получава белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини, а също така минерални соли и вода.
Количеството на тези вещества варира взависимост от вида хляб. Белтъчините на хляба имат незаменими аминокиселини, но сред тях има много малко лизин – една от най-важните за човека аминокиселини.
Затова в някои видове хляб се добавя обезмаслено мляко или извара. Тези продукти са богати на лизин. Затова е много полезно да се яде хляб с чаша топло прясно мляко. По този начин ще си набавите необходимите елементи, които липсват в хляба.
Що се отнася до целулозата, която се съдържа в повърхността на зърното, то колкото е по-изчистено зърното /такива са най-добрите сортове брашно/, толкова по-бяло е брашното и толкова по-малко целулоза има в него.
А точно целулозата играе важна роля в процеса на храносмилането и помага за по-бързото преминаване на храната през стомашно-чревния тракт. Трябва да знаете, че ако ядете само бял хляб, това може да ви докара лениви черва.
Съществува непотвърдена засега теория, че проблемите с апандисита възникват поради липса на целулоза в организма. Хлябът е богат на витамини от групата В. Много от нас обичат да хапват горещ хляб, без да знаят, че това не е никак полезно.
Тестените топки, които се образуват в стомаха ни, трудно се смилат. Добре е хлябът да се яде поне 4 часа, след като е изпечен. Хората, които имат проблеми със стомаха или черния дроб, по-добре да консумират вчерашен хляб или да го подсушат преди консумация.
Пшеничният хляб има по-голяма енергийна ценност, отколкото ръженият. Той трябва да се консумира в ограничени количества, а през зимата, когато няма чак толкова пресни плодове и зеленчуци, потреблението му трябва значително да се намали.
Ръженият хляб има по-висока биологична ценност, отколкото пшеничният. Той се усвоява малко по-трудно от организма и не се препоръчва на хора с повишена киселинност на стомаха, а също и на болни от язва.
Коментари