Ново проучване на германския център по диабета в Дюселдорф показа, че дори и един чийзбургер или пакет с чипс може да предизвика сериозни промени в метаболизма на човек и да доведе до чернодробно заболяване и дори диабет.
Лошата новина за тези, които обичат мазните храни, е, че прекаляването с тях намалява чувствителността на организма към инсулина. Това веднага повишава нивата на мазнини в тялото и води освен до гореспоменатите и до редица проблеми със сърцето.
Докато телата на тези, които се поддържат във форма, са в състояние да се възстановят след порция пържено пиле или пица например, при тези, които са занемарили тренировките, нанесените щети не се възстановяват така бързо и могат да се превърнат в постоянно явление или по-скоро в симптом на сериозно заболяване.
За да докажат теорията си, немските учени от центъра в Дюселдорф поканили 34 здрави мъже на възраст от 20 до 40 години, за да участват в до известна степен доста вкусен експеримент. Доброволците били разделени на две групи. Първите трябвало да изпият в деня на опита ванилов шейк, направен с палмово масло, а вторите пили чиста вода.
Напитката с палмово масло имала голямо количество наситени мазнини, равняващо се на мазнините в една цяла пица с пеперони или чийзбургер с всички екстри. Тестовете веднага показали увеличение на натрупването на мазнини и намалена чувствителност към инсулина на доброволците. Както знаем, хормонът регулира кръвната захар в организма.
При пиещите ванилов шейк били отчетени още повишени нива на триглицериди – вид мазнини, свързани с болестите на сърцето и затлъстяване на черния дроб, което има фатални последици. Данните показали, от друга страна, че няма изменение в показателите на доброволците, които пиели само вода в процеса на изследването.
Дори и един-единствен богат на мазнини продукт може да бъде достатъчен, за да се предизвика преходна инсулинова резистентност и да се увреди чернодробният метаболизъм, се казва в доклада на учените.
Смятаме, че здравите индивиди и тези, които полагат грижи за тялото си, могат да компенсират адекватно прекомерния прием на наситени мастни киселини. Въпреки това честото излагане на такива хранителни вещества в крайна сметка ще доведе до хронична инсулинова резистентност и стеатоза (неалкохолен мастен черен дроб), се посочва още в изследването.
Коментари