Известният американски кулинарен гуру Харли Пастернак твърди, че ако използваме особеностите на някои национални кухни, ще сме здрави дълголетници.
Той анализирал кухните на страни, в които продължителността на живота е висока, а нивото на затлъстяване – ниско. Кулинарът смята, че някои особености в тези кухни позволяват на жителите на някои народи да са по-здрави и да живеят дълго.
На първо място в листата му е Япония. Там нивото на затлъстяване е едва 1.5 процента, а средната продължителност на живота е 82 години. Освен известните в цял свят суши и ориз, японците използват в кухнята си много зеленчуци.
Те наблягат на богатите на витамини и минерали тиквички, краставици, зеле и броколи. Главен източник на белтъчини за тях е рибата и соевите продукти. Въглехидрати черпят от традиционните спагети от елда.
Особеност на японците е, че те стават от масата не когато не могат вече нищо да поемат от преяждане, а когато усещат лек глад. Науката оправдава този обичай – на мозъка са му необходими двадесетина минути, за да разбере, че сте се нахранили.
На второ място в списъка на Пастернак е Сингапур. Там нивото на затлъстяване е 1.8 процента, а продължителността на живота – отново 82 години. Тук оризът е крал на масата.
Сингапурците го обичат за закуска, на обяд, и на вечеря. Кулинарите го разнообразяват с морски дарове, риба, пресни или задушени зеленчуци. Месото е рядък гост на трапезата.
Така жителите на Сингапур получават големи дози безхолестеролови полезни мазнини, белтъчини и витамини. Затова и доживяват до такава почтена възраст, без при това да имат проблеми със сърцето и стомаха.
Тук обаче не прекаляват с десертите. Вместо тях те похапват пресни тропически плодове. На трето място е Китай. Нивото на затлъстяване тук е 1.8 процента, а средната продължителност на живота – 73 години.
Две трети от менюто на китайците се състоят от зеленчуци, плодове, пълнозърнести кълнове и бобови растения. Основа на ястията са китайското зеле, соята, джинджифилът, чесънът – всичко, което съдържа минерали, белтъчини и витамините К, В и Е.
Коментари