Кафето, на което се наслаждаваме всеки ден, преминава през дълъг период от време, докато стигне до чашите ни. Кафените зърна преминават през редица стъпки, за да се извлече най-доброто от тях. Пътят на кафето от засаждането до приготвянето му преминава през 10 етапа.
1. Засаждане
Използват се необработени кафени зърна. Обикновено се засаждат в големи сенчести разсадници. Разсадът се нуждае от светлина и вода. Светлината не трябва да е пряка слънчева. Засаждането се случва по време на влажния сезон, така че почвата да е постоянно влажна, за да могат да укрепнат корените.
2. Събиране на плода на кафееното дърво
Необходими са около 3-4 години след засаждането за появата на плодове. Плодовете, докато узреят, преминават през следните цветове – зелен, жълт и тъмночервен. Когато станат тъмно червени, тогава са узрели и са готови да се обират. Обикновено в 1 плод има 2 зърна. Събирането на плода е много трудоемък процес. Става на ръка или с машини. Един добър селектор може да събере средно на ден между 100 и 200 кг плодове от кафеено дърво. От тях може да се добият 20-40 кг зърна от кафе. В края на деня плодът се транспортира до преработвателно предприятие.
3. Обработка на плодовете
Това се случва почти веднага, за да се предотврати гниенето на плодовете. Има 2 начина за обработка – сух и влажен метод. Сухият метод е широкоразпространен, но най-вече в страните с ограничени водни ресурси. При този метод плодовете се разстилат и се изчаква тяхното изсъхване, или по-точно - докато влагосъдържанието на плода падне до 11%. Този процес продължава няколко седмици. Вторият метод е изцяло механичен. При него зърната се отделят от месестата част на плода. Зърната преминават през ферментационни резервоари, където остават между 12-24 часа, за да се отстрани лепкавият слой от тях.
4. Изсушаване на зърната
Това става на слънце, като зърната се разпръскват върху сушилни маси или подове, където се обръщат редовно. Могат да бъдат изсушени и в машинни маси.
5. Фрезоване на зърната
Зърната преминават през машини, където се преработва кафето. Отстранява се изцяло изсушената обвивка. При някой сортове се преминава и към „полиране“ на зърната. След това се се класифицират и сортират зърната по размер, тегло и цвят. Дефектните зърна се махат ръчно или машинно. В много страни се използват и двата варианта, първо машина отстранява дефектните зърна, а след това се оглеждат и от хора.
6. Износ на зърната
На този етап се нарича зелено кафе. Транспортират се чрез кораби в специални чанти (ютени торби) или се транспортират насипно в контейнери с пластмасова облицовка.
7. Дегустация на кафето
Извършва се в специална стая, предназначена точно за това. Първо кафените зърна се оценяват визуално. След това зърната се пекат в малка лабораторна пещ, смилат се и се слагат във вряща вода. Кафето се оставя за няколко минути и след това се поднася на дегустатора. Това се прави не само за да се анализира кафето и евентуално да се открият неговите недостатъци, а и с цел смесване на различни зърна за откриване на нови вкусове.
8. Печене на кафе
Печенето става в машини при температура от 550 градуса по Фаренхайт (288 градуса по Целзий) или докато вътрешната температура на зърната достигне до 400 градуса по Фаренхайт (204 градуса по Целзий). По време на печене зърната се движат през цялото време. Те стават ароматни и кафяви на цвят. Накрая се охлаждат с въздух или вода. Печенето обикновено се извършва от страните вносителки, тъй като прясно изпечените зърна трябва да достигнат до потребителя възможно най-бързо.
9. Смилане на зърната
Може да бъде фино или грубо смляно. Зависи от машината, за която ще се ползват. По принцип колкото по-фино е смляно кафето, толкова по-бързо то се приготвя.
10. Варене на кафе
Важно е съотношението кафе-вода. 1-2 с.л. смляно кафе отговарят за 170 мл вода. Важна е температурата за приготвяне – максимум 95-96 градуса по Целзий. По-високата температура води до загубване на вкусовите качества на кафето. И не забравяйте – колкото по-късо е кафето, толкова по-малко кофеин съдържа и обратното.
Насладете се на вашето кафе!
Коментари