Вкарайте в менюто си три продукта, които са богати на антиоксиданти, и ще спечелите добро настроение, свежа кожа, добър тен и силна памет. Това съветват френски диетолози.
Зрелият фасул, който е любим на много българи, е страхотен помощник на сърцето. Калцият и желязото, които се съдържат в големи количества във фасула, са полезни за сърцето и за костите.
Белтъчините във фасула са равностойни на тези в телешкото месо, но калориите са много по-малко. Освен това белтъчините от растителен произход се усвояват по-лесно, отколкото тези от животински произход.
За да е най-полезен за тялото ви, фасулът трябва да престои една нощ, накиснат във вода. Сутринта излейте водата, налейте нова и го варете на бавен огън около два часа. След това добавете морковчета, домати и чесън.
Фасулът се усвоява много по-лесно в комбинация със зеленчуци, отколкото с месо или риба. Може да му помогнете с добавка от царевица в ястието Чили кон карне – фасул с домати, телешко, лют червен пипер и царевица.
Мощен антиоксидант са слънчогледовите семки. В тях се съдържа 25 пъти повече витамин Е, отколкото в бадемите. Семките са полезни за мозъка, черния дроб, бъбреците, белите дробове, ставите и стомаха.
Те възпрепятстват образуването на тромбове. Четири супени лъжици семки без люспи дневно ще ви осигурят 80 процента от дневната норма витамин Е. Освен това те съдържат много желязо, цинк, йод, калций и калий.
Добавяйте семки в салати и в бисквити, а смлените семена ползвайте за панировка за кюфтета и пържоли.
Мощен антиоксидант е и дивият ориз, който се отличава с кафявите си зърна.
Благодарение на високото ниво на тиамин (Витамин B1) в дивия ориз той е безценен за стабилизирането на нервната система. А сложните въглехидрати запълват нуждата на тялото от захар.
Дивият ориз съдържа осем незаменими аминокиселини, които са полезни за тонуса на мускулите. За да запазите полезните му свойства, залейте ориза за половин час с гореща вода и го варете 25 минути.
Коментари