Сайдерът или казано иначе - ябълковото вино, привидно винаги е наоколо, но колко от нас се сещат да си поръчат бутилка от него в компанията на хубава храна в ресторанта? Едва ли много, въпреки че той може да е безценен елемент от добрия обяд или вечеря. Затова е време да преоценим сайдера - достъпният и неподозирано интересен приятел на плодовите вина и светлата бира.
Ниското съдържание на алкохол в сайдера (обикновено около 5%) го прави по-различен от традиционното вино, и далеч по-подходяща компания на някои храни. Сайдерът, освен като допълнение към доброто блюдо, може да бъде и прекрасен компонент от него.
Структурата му, някъде по средата между тази на виното и бирата, прави тази напитка отлична за добавяне към печива, маринати за червено месо, сосове и супи.
Добрият сайдер обаче е плод на голямо търпение и старание. Приготвянето му отнема доста време, тъй като ябълките не са лесен за отглеждане плод. Понякога може да отнеме до 5 години докато първите плодове, годни са консумиране, бъдат откъснати. Затова и производителите на ябълково вино често апелират за подкрепа.
Сайдерът не отстъпва на виното и бирата и в своята богата природа. Видовете ябълково вино са многобройни, а райони на производство откриваме по целия свят, всеки от които със своя характерен почерк. Това е така, защото ябълката е сред най-широко разпространените и най-култивирани плодове в световен мащаб, в следствие на което и познаваме стотици сортове. По-сериозните любители на тази интересна напитка знаят, че познаването й е съпоставимо с традиционното сомелиерство.
Ако вече си чудите как да изберете подходящ сайдер и да впечатлите приятелите си с интересни познания за тази свежа и лека напитка, ето и 5 основни критерия, по който да познаете добрия сайдер на пазара.
Избор на търговец
Едно от първите и най-важни неща при избор на сайдер е да се намери реномиран търговец, което понякога може да се окаже голямо предизвикателство. Специалистите съветват да потърсите надеждни доставчици, където ще може да откриете разнообразие. Ако няма такива във вашия град? Поръчайте си онлайн!
Пенлив или не
Друго важно нещо, което трябва да решите, когато избирате сайдер, е дали искате да е с балончета или не. Повечето сайдери са газирани и леко светли, но има и такива, които не са. На пазара у нас може да намерите и т.нар. мътни сайдери, при които газировката е много слаба, а консистенцията по-плътна. Ако искате истински да се насладите на втория вид, потърсете начин да се сдобиете с бутилчица от сладкото леко ябълково вино Millstone Sidra Americana. За изтънчен искрящ сух сайдер пък се обърнете към South Hill Packbasket Sparkling.
Колко да е сладък
Сред нещата, които имат значение при избора на сайдер, е и дали и колко да е сух. Много хора бъркат плодовия вкус със сладост, но за радост производителите уточняват върху етикета нивото на захарта в бутилката. За перфектен баланс на киселинността и сладостта специалистите препоръчват да опитате един от най-добрите френски сайдери на Famille Dupont Cidre Bouché.
Букет от аромати
Диапазонът от аромати на сайдер е почти толкова широк колкото и този на виното, така че ви дава перфектна възможност да изберете предпочитания от вас вкус. Съществува практика потребителите да избират сайдер като дегустират и оценяват вкуса. Често те го сравняват със „земя“, „трева“, „минерали“, „гъби“ и др.
Сортът на ябълката
Накрая – проучете сорта на ябълките, от които е направен сайдерът и откъде идват. Обикновените ябълки са със средна киселинност, ниско ниво на танин и много плодов аромат. Има и специфични сортове горчиви ябълки с високо ниво на танин, които придават интересен вкус на сладката напитка.
Сайдерът може да се пие и топъл, което го прави просто перфектна компания към ароматните печива в хладните есенни вечери. Съвсем скоро ще ви предложим и страхотни рецепти за ястия с участието на този вкусен ябълков еликсир!
Коментари