Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Е102 - опасен за деца и астматици

Е102 - опасен за деца и астматици

Angel ValejoAngel Valejo
Новак
8
Тетразин, E102

В днешно време едва ли има човек, който поне да не е чул, че е добре да прочете внимателно етикета на хранителната стока, която възнамерява да купи. Доколко обаче го правим - това е отделен въпрос. А това може да се окаже изключително важно, ако имате определен здравословен проблем - например алергия или астма

Едни от най-употребяваните в хранителната индустрия добавки са оцветителите. Върху етикетите те биват обозначавани е главна буква Е и първа цифра 1 - например Е102.

Зад това кодово означение всъщност се крие тартразинът - синтетичен, водоразтворим азокристал с наситено жълт цвят, който обуславя и ролята му на един от най-често срещаните оцветители. Тартразинът намира приложение в снаксове, сокове, безалкохолни напитки, сладкиши, желета, разтворими супи и още куп продукти. И в САЩ, и в Европейския съюз Е102 е разрешен за употреба, но с индивидуални решения властите в Австрия и Норвегия не позволяват ползването на добавката на своя територия. Причината:

Е102 е силен алерген!

Астма при деца

Разбира се, алергиите са нещо индивидуално, а дозата тартразин в хранителните продукти е преценена, но при деца и възрастни с по-висока чувствителност Е102 може да предизвика обриви, а при по-тежки състояния - да отключи астматичен пристъп.

Статистически данни показват, че хората с изявена чувствителност към тартразин почти винаги страдат и от непоносимост към аспирин (ацетилсалицилова киселина). По тая причина освен за астматици и хора с хранителни алергии продуктите, съдържащи Е102, са противопоказни и за хората, алергични към аспирин. Други проучвания свързват приема на тартразин с хиперактивност, обърканост, неспособност за концентрация и други поведенчески проблеми при децата, а според най-песимистичните изследвания

тартразинът увеличава риска от тумори на щитовидната жлеза

Тетразин, E102

и от увреждания в структурата на хромозомите! Според някои данни в зависимост от количествата веществото може да доведе и до мигрена, тревожност, депресия, нарушения в зрението, отпадналост, горещи вълни, усещане за задушаване, лилави петна по кожата и проблеми със съня.

В България Е102 е разрешен за употреба по реда на Наредба 8 за изискванията към използване на добавки в храните.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest