Магазините са пълни с различни видове мляко: в пластмасови и стъклени бутилки, в меки торбички, можете да го купите дори от уличните автомати. Някои млека се съхраняват три дни, някои седмица, някои дори десет и се случва срокът на годност да достигне шест месеца.
Някои млека са пастьоризирани и се съхраняват по-малко, други - ултрапастьоризирани и са годни по-дълго, а трети са стерилизирани, след което спокойно може да се съхраняват в кухненски шкаф, дори и без хладилник.
Пастьоризираното мляко представлява пълномаслено мляко, в което микроорганизмите са унищожени чрез нагряване. Доставеното в мандрите мляко се загрява до + 72 °С (рядко до 90 °С) в специални апарати за пастьоризация.
Това е краткотрайно загряване, трае около 20 секунди и след това се охлажда бързо (за 30 секунди). Има и ултрапастьоризация - това е, когато млякото се довежда до температура от 130 или 140 градуса буквално за части от секундата.
След пастьоризацията млякото се излива в чисти дезинфекцирани бутилки и се запечатва с алуминиева капачка или по друг начин. Пастьоризираното и бутилирано мляко може да се пие без предварително да се вари.
Стерилизация е, когато температурата на млякото се повиши над 130 градуса и се поддържа при тази температура повече от няколко минути. Стерилизацията има силен ефект предимно върху съдържанието на бактерии, а заедно с бактериите, поради постоянните високи температури, намалява съдържанието на витамини и микро- и макроелементи, заради които често пием мляко.
Освен това калцият преминава в неразтворима форма, която се усвоява лошо от тялото, а това със сигурност не е необходимо на никого. Ето защо съвременните производители на мляко практически не използват стерилизация, предпочитайки пастьоризация или дори ултрапастьоризация, което оставя шанс на млякото да остане в естественото си състояние.
Вижте и някои идеи за:
- млечна супа.
Коментари