Лецитинът е една от най-честите добавки в хранителните продукти. Той е регистриран под името Е322 и е живото доказателство, че не всички Е-та в храните са вредни.
Лецитинът е здравословно съединение, което се радва на голяма популярност в хранителните режими, изготвени специално за борба с високия холестерол и биполярните разстройства?
Лецитинът се добива основно от храни като яйца, соеви зърна, фъстъци, слънчогледови семки и телешки продукти. И въпреки, че тези продукти са съставени основно от белтъци, лецитинът не е белтък. Той е съставен от множество типове молекули, в т.ч. глицериди, наситени мастни киселини и др.
Лецитинът играе ролята на кофактор в човешкия организъм, т.е. той е важна съставка за хравилното функциониране на ензимите и поддържането на метаболитен баланс. Някои от компонентите на лецитина като холин, иноситол и линолеева киселина синтезират важни съединения, без които нормалната мозъчна функция би била невъзможна.
Други компоненти на лецитина са нужни за спомагане на свързването на белтъците, както и за заздравяване на клетъчните мембрани. В хранителната индустрия лецитинът се използва като емулатор, т.е. като свързващ фактор при субстанции, които принципно не се свързват добре, като вода и мазнина например.
Едно от най-полезните действия на лецитина е неговата способност да разгражда холестерола и да го превръща в неговата водноразтворима фракция, което прави по-лесно отстраняването му от организма.
Друга ценна способност на лецитина е свойството му да прочиства стените на кървоноснити съдове и да укрепва сърдечния мускул. Той има способността да облекчава ставните болки и да понижава артериалното налягане.
Продуктите, богати на лецитин, влияят положително върху сексуалната атктивност, като нормализират функцията на половите жлези. Освен това лецитинът влияе благоприятно върху кожата и косата, намалява косопада и подобрява паметта.
Той има и отлично въздействие върху черния дроб, подобрява чернодробните функции, особено при интоксикация и алкохолизъм.
Коментари